Tentokrát nejde o hračky typu Aibo, ale opravdu o pokus naučit neuronovou síť reagovat jako pes. Pro školení jsou použita data, jak je zaznamenávají smysly skutečného zvířete, a jim odpovídající reakce. Cílem je pomocí hlubokého učení docílit toho, aby na neznámý podnět síť dala stejnou odpověď jako pes.
Vědci z University of Washington a Allen Institute for AI popsali svůj projekt na webu ArXiv. Jejich umělý pes by měl být „kopií“ psa z plemene malamut jménem Kelp M. Redmon. Dostal řadu senzorů – kameru GoPro s příslušenstvím, mikrofony, senzory pohybu na tělo, nohy i ocas… –, které všechny zpracovávala řídicí jednotka Arduin na zádech. Veškerá data byla snímána z psí perspektivy, malamut většinu času prostě pobíhal po parku a reagoval na další běžné situace.
Systém se měl naučit napodobovat psí pohyby, ale také fungovat na vyšší úrovni abstrakce, tj. např. poznat veverku a pak předpovědět akci typu „běžet směrem k veverce“.
Výzkumníci shromáždili přes 24 000 tisíc videosekvencí, z toho 21 000 použili k učení umělé inteligence a zbylé k jejímu testování. Systém prý fungoval uspokojivě a podobně psovi i u úkolů, které autoři výzkumu charakterizují jako složité (na psa působí více podnětů apod.). Vše probíhalo v digitální reprezentaci, software neřídil žádného robota. Jde pouze o první krok a lze si snadno představit, jak systém dále zdokonalovat: pes reaguje i na základě svého čichu, takže by se mohly přidat další systémy senzorů. Zcela specifickou sadou úkolů, který by se neuronová síť mohla pokusit zvládat, by byla interakce s člověkem. Navíc pes se neprojevuje pouze pohybem (včetně ocasu, to součástí výzkumu bylo), ale jeho výstupem jsou rovněž různé varianty štěkotu, mimika včetně cenění zubů apod.
Zdroj: TechXplore.com a další