Nový výzkum ukazuje, jak přítomnost vnějšího magnetického pole mění reakční mechanismus elektrokatalytické reakce, rozkladu vody za vzniku kyslíku.
Elektrické a magnetické jevy jsou spolu propojeny, respektive mají společný základ. Jeden z nejnovějších magnetoelektrických efektů se nyní zkoumá v elektrochemii, kde se přímý vliv vnějšího magnetického pole na zvýšení kinetiky elektrochemických reakcí stává horkým trendem. Celý jev je dosud ale poměrně kontroverzní, názory i výklady se liší.
Nová studie Institute of Chemical Research of Catalonia (Tarragona) zjistila, že při elektrokalýze vody (za účelem výroby „zeleného vodíku“ apod.) se aktivuje nikl a jeho meziprodukty (aktivní NiOOH apod.), což urychluje reakce na elektrodě (anodě, kde se generuje kyslík). Má jít o první práci, která „magnetochemické zesílení“ popisuje i z hlediska konkrétních mechanismů a na základě přímého sledování pomocí elektrochemické impedanční spektroskopie a spektroelektrochemické analýzy v podmínkách operandi. „Naše výsledky ukazují na mikroskopický původ jevu v aktivním místě katalyzátoru, což otevírá zajímavé možnosti další optimalizace a využití,“ uvádí spoluautor studie J.R. Galán-Mascarós.
Tradiční elektrochemické/elektrokatalytické metody/procesy by proto mohly být doplňovány využíváním magnetických polí…
C. A. Mesa et al, Experimental evidences of the direct influence of external magnetic fields on the mechanism of the electrocatalytic oxygen evolution reaction, APL Energy (2024). DOI: 10.1063/5.0179761
Zdroj: Institute of Chemical Research of Catalonia / Phys.org, přeloženo / zkráceno