Anýzový destilát ouzo je znám tím, jak se při přilití vody zakalí. Vědci si nyní s tímto efektem trochu pohráli.
Ouzo se v podstatě skládá jen ze tří složek: ethanol, voda a anýzový olej. Po přidání vody se vytvoří mikroskopické kapičky, které jsou tvořeny převážně olejem; jsou výsledkem oddělování anýzového oleje od směsi alkoholu a vody. To způsobí, že se nápoj zakalí, protože kapičky rozptylují světlo.
Taková emulgace je něco, co v jiných systémech a potravinách vyžaduje hodně energie. Například majonéza a salátové dresinky vyžadují intenzivní šlehání, aby bylo dosaženo hladké a stabilní směsi. U ouza však emulgace probíhá samovolně.
„Překvapivé je také to, jak dlouho zůstávají tyto kapičky a výsledný zákal ve směsi stabilní, aniž by se zcela oddělily, zejména ve srovnání s jinými potravinovými emulzemi. Pokud jste někdy dělali zálivku z olivového oleje a balzamikového octa, všimli jste si, že se obě tekutiny začnou po krátké době oddělovat a je třeba je více šlehat, aby se opět spojily,“ uvádí spoluautor nové studie David Sibley z Loughborough University. Pochopení toho, jak a proč k u ouza dochází k tomuto chování, by mohlo vést k vývoji nových materiálů, zejména v oblastech, jako jsou farmaceutické, kosmetické a potravinářské výrobky. Výzkumníci z Loughborough, University of Edinburgh a Nottingham Trent University se podrobněji zaměřili na matematické modelování systému. Smícháním alkoholu, oleje a vody v různých poměrech mohli pozorovat oddělování fází a měřit klíčové vlastnosti, jako je povrchové napětí. Nakonec pomocí teorie funkcionálu hustoty vypočítali (třísložkový) stavový diagram, který popisuje příčiny stability.
Andrew J. Archer et al, Experimental and theoretical bulk phase diagram and interfacial tension of ouzo, Soft Matter (2024). DOI: 10.1039/D4SM00332B
Zdroj: Loughborough University / Phys.org
no super, tak ted muzu zapijet leky ouzem, kapicky transportuji lek na misto