Foto: © nanomanpro / Dollar Photo Club

Fond Neuron dnes udělí ceny: grafen i ideální kapaliny

Nadační fond Neuron, který podporují mecenáši z řad podnikatelů, dnes večer v pražském Profesním domě předá zvláštní uznání šesti výjimečným vědeckým osobnostem působícím v Česku i zahraničí. Cenu za přínos světové vědě dostanou chemik Josef Michl, dětský kardiolog Milan Šamánek, antropolog práva Leopold Pospíšil, molekulární genetik Jan Svoboda, matematik Pavel Exner a fyzik Jan Peřina.

Fond také předá mladým vědcům ceny Neuron Impuls, které jsou spojeny s finanční odměnou pro další výzkumnou práci. Letos jim rozdá celkem 6,5 milionu korun. Chce motivovat mladé badatele, aby se do Česka vraceli ze zahraniční, osamostatňovali se a zakládali své výzkumné skupiny.

Vědkyně Pavla Eliášová porotu zaujala tím, že zkoumá, zda by mohly existovat menší a ekologicky šetrnější počítače. A matematik Ondřej Kreml rozšiřuje poznatky o rovnici pro proudění ideální kapaliny. Oba získali cenu v nové kategorii pro vědce do 33 let.

Kategorie Neuron Impuls ocenila i dalších sedm vědců, jimž není více než 40 let. Fond ocení embryoložku Zuzanu Holubcovou, která jako první na světě nafilmovala, co probíhá v lidském vajíčku před oplodněním.

Laureát v oboru biologie Vítězslav Bryja chce ve svém projektu dokázat svoji hypotézu, že jeden typ bílkovin, zvaný Wnt, může být významný pro vývoj léků proti leukemii. Archeolog Ladislav Stančo naopak chce zjistit, kudy přesně postupoval Alexandr Veliký při svém tažení. Zdokonalit počítače, aby pracovaly rychleji, chce matematik Zdeněk Dvořák.

Další matematik Tomáš Vejchodský chce zlepšovat numerické metody pro řešení úlohy na vlastní čísla tak, abych mohl co nejpřesněji odhadnout velikost chyby. Naopak chemik Zdeněk Sofer a jeho tým vyvíjí materiál, který by mohl přípravu vodíku podstatně zlevnit. Oceněný fyzik Otakar Frank hledá způsob, jak určit přesné mechanické vlastnosti grafenu, mohl by zvýšit účinnost solárních panelů.

autor Nelumadau, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

První český aviatik Jan Kašpar létal jen dva roky

Letecká kariéra prvního českého aviatika Jana Kašpara byla překvapivě krátká, trvala pouhé dva roky v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *