Grafen má výjimečné vlastnosti, pro některé z aplikací je však nevýhodou malá šířka zakázaného pásu. Jak postupovat, potřebujeme-li polovodič? Pokusy grafen dotovat jinými prvky nás často zase připraví o jeho unikátní vlastnosti.
Matthew Yankowitz a jeho kolegové z Columbia University tvrdí, že jednou z možností je změna tlaku. Grafen vložili mezi dvě vrstvy nitridu bóru, který je izolantem. Nitrid bóru ovlivní chování elektronů v grafenu tak, že vznikne zakázaný pás, ten je však příliš úzký, než aby takový tranzistor mohl fungovat za pokojové teploty. To se však změní, pokud se vrstvy bóru ke grafenu přitlačí, hodnota zakázaného pásu tím vzroste. K použitelnému grafenovému tranzistoru na tomto principu ještě pár kroků zbývá; zřejmě budou vyžadovány vyšší tlaky.
Nová technika by se podle autorů výzkumu měla dát využívat i pro další 2D materiály a navíc by mohla souviset i se supravodivostí.
Zdroj: Phys.org
Dynamic band – structure tuning of graphene moiré superlattices with pressure, Nature (2018). nature.com/articles/doi:10.1038/s41586-018-0107-1