Kombinace dvou unikátních modifikací uhlíku by měla umožňovat další optimalizaci elektrických vlastností.
Transparentní vodivé filmy (TCF) se dnes používají v dotykových displejích, diodách OLED nebo solárních článcích. V současnosti se jako materiál pro tyto filmy využívají zejména oxidy kovů, ale do budoucna by měly být nahrazeny materiály na bázi uhlíku, především nanotrubičkami. Vědci z Aalto University a University of Vienna nyní ve studii publikované v ACS Nano tvrdí, že „hybridní uhlík“, tj. uhlíková nanotrubička na grafenovém substrátu, by měl mít vlastnosti (zejména vysokou elektrickou vodivost) překonávající oba tyto materiály použité jednotlivě.
Nanotrubičky se na předem připravené grafenové elektrody nanášejí „čisté“, tj. bez rozpouštědel. Namísto toho se používá termoforéza (pohyb částic řízený gradientem teploty). Skenovací transmisní elektronový mikroskop ukázal, že mezi nanotrubičkami a grafenem působí van der Waalsovy síly (slabé interakce) dostatečné na to, aby se nanotrubička přitažlivostí zmáčkla a namísto kruhu získala průřez elipsy až obdélníku. Elektrony v nanotrubiččce se pak pohybují těsně nad povrchem grafenu a další interakce s grafenem je urychlují.
Yongping Liao et al, Enhanced Tunneling in a Hybrid of Single-Walled Carbon Nanotubes and Graphene, ACS Nano (2019). DOI: 10.1021/acsnano.9b05049
Zdroj: Aalto University/Phys.org
2d materiály elektronika grafen nanotrubičky uhlík
Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly
OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …