Pixabay License. Volné pro komerční užití

Gravitační vlny by dokázaly prozradit používání warpových pohonů

Warp. Kosmická loď se teoreticky může pohybovat nejen pomocí motorů, ale i stlačováním prostoročasu před sebou. Je to sci-fi a funguje to tak zatím leda ve Star Treku, ale fyzikové seriózně zkoumají teoretickou možnost warpových pohonů už desítky let. Nová studie publikovaná v Open Journal of Astrophysics jde ještě o krok dál – simuluje gravitační vlny, které by takový pohon mohl vysílat, kdyby se porouchal.
Warpové pohony by v principu by mohly pohánět kosmické lodě nadsvětelnou rychlostí. Existuje ovšem mnoho problémů s jejich praktickou konstrukcí, například je tu požadavek na exotický typ hmoty se zápornou energií. K dalším problémům patří možnost využití warpového pohonu k vytvoření uzavřených časových křivek, které by porušovaly kauzalitu.
Nový výzkum je výsledkem spolupráce odborníků na gravitační fyziku z Queen Mary University of London, Postupimské univerzity, Institutu Maxe Plancka (MPI) pro gravitační fyziku v Postupimi a Cardiffské univerzity.
Hlavní autorka studie Katy Clough z Queen Mary University of London uvádí: „I když jsou warpové pohony čistě teoretické, mají dobře definovaný popis v Einsteinově obecné teorii relativity, a tak nám numerické simulace umožňují zkoumat jejich možný dopad na časoprostor v podobě gravitačních vln.“
Kolabující warpový pohon podle studie generuje zřetelný výbuch gravitačních vln, který by mohly detekovat detektory gravitačních vln, jež se běžně zaměřují na splývání černých děr a neutronových hvězd. Na rozdíl od těchto událostí by příslušný signál byl krátkým vysokofrekvenčním zábleskem, a tak by ho současné detektory měly problém zachytit. Budoucí vysokofrekvenční přístroje by to však dokázat měly. A i když sami warpový pohod sestrojit nedokážeme, mohli bychom takto zjistit, že někdo tuto technologii využívá.
Tisková zpráva dále uvádí: „Studie se rovněž zabývá energetickou dynamikou kolabujícího warpového pohonu. Při tomto procesu dochází k vyzařování vlny záporné energie hmoty, po níž následuje střídání kladných a záporných vln. Tento složitý tanec vede k čistému nárůstu celkové energie systému a v principu by mohl poskytnout další signaturu kolapsu, pokud by vycházející vlny interagovaly s normální hmotou.“ (Poznámka: Kdo předešlému překladu jakkoliv rozumí?)
Autoři studie plánují prozkoumat, jak by se signál měnil s různými modely warpového pohonu, a studovat také kolaps bublin pohybujících se nadsvětelnou rychlostí.

Katy Clough et al, What no one has seen before: gravitational waveforms from warp drive collapse, The Open Journal of Astrophysics (2024). DOI: 10.33232/001c.121868. On arXiv: DOI: 10.48550/arxiv.2406.02466
Zdroj: Queen Mary, University of London / Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *