Stanovení hladiny alkoholu v krvi z dechu je trochu problematické. Výsledky mohou ovlivnit ústní vody a osvěžovače dechu, aceton v dechu u diabetiků nebo prý dokonce výpary z kapaliny pro stěrače. Výsledky dechové zkoušky mají u soudu omezenou platnost, krevní zkouška je zase invazivní.
Forenzní chemik Jan Halámek a jeho studentka Mindy Hair z University at Albany navrhují test na alkohol v krvi podle reakce na proužku, o nějž se otře vzorek potu – obdobu glukometrů nebo některých těhotenských testů. Alkohol spustí na papírku kaskádu enzymatických reakcí (poznámka PH: zřejmě opravdu specifických, tj. nemá jít jen o to, zda se něco ve vzorku oxiduje apod.), jejímž výsledkem je zbarvení s intenzitou odpovídající množství promile v krvi.
Autoři výzkumu uvádějí, že hladina alkoholu v potu se zvyšuje obdobně jako hladina alkoholu v krvi. 26 dobrovolníků v rámci studie upíjelo vodku až do dosažení koncentrace 0,8 promile, během celé doby jim byl odebírán pot, aby se tak metoda stanovení mohla pomocí více než 100 odečtů kalibrovat.
Zamýšlený test je určen jak pro dopravní policisty, tak i pro samotné řidiče. Mohl by být doplněn např. o mobilní aplikaci, která by řidiči dokázala říct, za jak dlouho bude bezpečné usednout za volant, přesně by korelovala barvu na koncentraci alkoholu apod. Je samozřejmě otázkou, zda po nové metodě existuje dostatečná poptávka, rozšíření v rámci policejních/soudních postupů by každopádně asi nějaký čas trvalo.
Skupina Jana Halámka se rozborům potu věnuje systematicky, asi před dvěma lety např. navrhla využití potu pro biometrickou identifikaci, např. včetně odemykání mobilních zařízení.
Viz také: Forenzní chemie – lze člověka identifikovat i podle potu?
Mindy E. Hair et al. Noninvasive Concept for Optical Ethanol Sensing on the Skin Surface with Camera-Based Quantification, Analytical Chemistry (2019). DOI: 10.1021/acs.analchem.9b04297
Zdroj: University at Albany/Phys.org
Poznámka: Jan Halámek získal doktorát z biochemie v roce 2003 na Masarykově univerzitě v Brně.