Za možný a současně pro nás detekovatelný projev mimozemské (technologické) civilizace se pokládají Dysonovy sféry. Vyspělá civilizace by pro své potřeby energie mohla využívat prakticky veškerý výkon své hvězdy. Obalí hvězdu do koule, a zachytí každý foton. Dysonova sféra by měla zvláštní infračervené nebo rádiové spektrum, možná i další jedinečné „otisky“. Astronomové hledali Dysonovy sféry v Mléčné dráze opakovaně a našli i několik zajímavých kandidátů.
Projekt Hephaistos využil data z družic Gaia, 2MASS a WISE k prozkoumání 5 milionů kandidátských objektů. Na jejich základě bylo identifikováno 7 nejnadějnějších. Na první pohled se zdá, že jde o červené trpaslíky typu M, ale jejich spektra nepřipomínají jednoduché hvězdy. Tento druh infračervených objektů podobných hvězdám je přesně takový, jaký bychom očekávali od Dysonovy sféry. Mimořádná tvrzení však vyžadují mimořádné důkazy, v čemž je samozřejmě problém.
Téměř ihned po zveřejnění původní studie si další astronomové všimli, že těchto 7 objektů by mohlo být také horkými galaxiemi pokrytými prachem (hotDOGs, Dust-Obscured Galaxies). Jedná se o galaxie s aktivními galaktickými jádry, která jsou silně zakryta prachem, díky čemuž se jeví jako hvězdy, a vyzařují převážně v infračervené oblasti. Jejich spektra se ale mohou značně lišit od hvězd typu M.
Jak potom poznat, zda jde o hotDOG nebo Dysonovu sféru? Na to se zaměřuje nová studie (prozatím publikováno na preprintovém serveru arXiv). Místo toho, aby se autoři snažili tyto dva typy přímo rozlišit, zabývají se rozložením známých hotDOGů. Zjistili, že statisticky asi 1 ze 3 000 kvasarů je typu hotDOG, takže široké pojaté hledání Dysonových sfér by pravděpodobně zahrnulo i některé prachové kvasary.
Autoři dále poznamenávají, že jakákoli civilizace dostatečně vyspělá na to, aby vybudovala struktury v takovém měřítku, by také měla schopnost zastínit jejich infračervený signál.
Celkově tvrdí, že 7 kandidátských „superstruktur“ lze nejspíš vysvětlit pomocí hotDOGů a dalších jevů. V současné době tedy neexistují žádné přesvědčivé důkazy o existenci Dysonových sfér.
Andrew W. Blain, Did WISE detect Dyson Spheres/Structures around Gaia-2MASS-selected stars?, arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2409.11447
Zdroj: Brian Koberlein: Those aren’t Dyson spheres, they’re HotDOGs, UniverseToday / Phys.org, přeloženo / zkráceno
Viz také: Polemika: Dysonovy sféry nedávají smysl