autor: Jpgordon, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain
autor: Jpgordon, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Hračky pro psy navonět

I na takovou věc lze udělat univerzitní výzkum. Asi nikoho nepřekvapí, že když plyšáky a další hračky psům nějak doplníme vůni, zaujme je to víc. Přitom lze prý použít jak pach králíka, tak i třeba levandule.
Testovaní psi v útulcích si s hračkami nejen déle hráli, ale i jinak se zdáli spokojenější, na jedné straně zaujatěji zkoumali okolní prostředí, současně i déle odpočívali a spali.
I v celkem stísněném prostředí, často hned vedle jiných štěkajících psů, byli psi s navoněnými hračkami navíc klidnější, méně štěkali a byli si více ochotni hrát, což pak při kontaktu s potenciálními majiteli zvyšuje šance, že je někdo adoptuje. Naopak o hračky bez vůně prý většina psů nejeví příliš zájem, alespoň v útulcích.
Výzkum, který by si možná zasloužil cenu Ig Nobel, provedli lidé z University of Plymouth, útulek Dogs Trust, Nottingham Trent University a Hartpury University. Testováno byl 44 útulkových psů starších než rok, nikoliv tedy štěňata. Je dokonce možné, že vůně je důležitější než samotná hračka, protože psi okusující nenavoněné plyšáky často své chování v jiných ohledech nezměnili.
Zdroj: Hartpury University/Phys.org

Antihmota v kosmickém záření znovu otevírá otázku temné hmoty v podobě části WIMP

Částice WIMP (Weakly Interacting Massive Particles) představují jednoho z kandidátů na temnou hmotu. Podle nové …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *