Kde ve Sluneční soustavě se nachází nejvíc molekul vody? Nejspíš to není za Zemi, ani na Europě, ale na Jupiterově měsíci Ganymedu. Těleso je pokryté vodním ledem, hlouběji předpokládáme rozsáhlý podpovrchový oceán, v atmosféře se ale molekuly H2O kupodivu podařilo detekovat poprvé až nyní, a to a základě aktuálních i archivních dat z Hubbleova vesmírného dalekohledu.
Ganymedes, největší měsíc sluneční soustavy (na 2. místě je Titan), obsahuje více vody než všechny pozemské oceány. Teploty na povchu jsou však (samozřejmě) tak nízké, že voda je zde zmrzlá. Oceán na Ganymedu by se měl nacházet zhruba 150 km pod ledem. Vodní pára v atmosféře tak nevzniká vypařováním kapalné vody, ale sublimací ledu. Teplota měsíce je totiž celkem proměnlivá a během dne může na rovníku stoupnout až na hodnoty, které sublimaci umožňují.
Co se týče samotné detekce: Konkrétně se jednalo o to, že v ultrafialových snímcích Ganymedu byly objeveny doklady o atmosféře s molekulárním kyslíkem (polární pásy, současně se ukázalo, že Ganymed má slabé magnetické pole atd.). Některá data se tak ovšem vysvětlit nedala a vědci je původně dávali do souvislosti s kyslíkem atomárním. Nyní se ale ukázalo, že příslušný (minoritní) signál odpovídá namísto toho molekulám vody.
ESA chystá misi JUICE (JUpiter ICy moons Explorer), jejíž start je plánován na rok 2022 a k Jupiteru by se sonda měla dostat v roce 2029. Hlavním cílem je pozorování Jupiteru a jeho největších tří měsíců se zvláštním důrazem na Ganymedes. Aktuální výsledky mohou ještě umožnit detaily mise JUICE doladit, upřesnit plánovaná pozorování a další využití sondy. V současné době byly publikovány také nové snímky Ganymedu, které pořídila sonda Juno.
Lorenz Roth et al, A sublimated water atmosphere on Ganymede detected from Hubble Space Telescope observations, Nature Astronomy (2021). DOI: 10.1038/s41550-021-01426-9
Zdroj: ESA/Hubble Information Centre / Phys.org