Podle zkušeností chovatelů (domestikované) psovité šelmy celkem bez problémů přežijí na vegetariánské dietě, kočkovité jsou ovšem mnohem striktnějšími masožravci. Ale ani to nemusí vždy platit, ani v přírodě ne. Podle nové studie DNA v trusu levhartů sněžných (irbis) se ukazuje, že tyto vysokohorské kočky se běžně živí rostlinami, dokonce některé preferují.
Samo o sobě se to už vědělo. Navrhované hypotézy zahrnovaly doplňkovou výživu nebo hydrataci, léčbu nemocí a podporu trávení, přesný důvod, proč tyto irbisové konzumují rostliny, nicméně zůstával záhadou.
Nyní tým vědců z Kjótské univerzity identifikoval DNA kořisti i rostlin v trusu sněžných levhartů. V analýze 90 vzorků trusu volně žijících levhartů sněžných nasbíraných v Kyrgyzstánu se nejčastěji objevoval rod Myricaria (židoviník).
„Vzhledem k tomu, že kočkovité šelmy jsou v podstatě masožravci, překvapila nás vyšší frekvence výskytu Myricaria ve vzorcích s malou nebo žádnou stopou DNA kořisti (zvířat), což naznačuje, že tuto rostlinu konzumují sněžní levharti, když mají hlad,“ uvádí průvodní tisková zpráva. Není to tedy žádné léčení, ale prostě obživa.
V předchozích studiích 41 žijících druhů kočkovitých šelem vědci nalezli rostliny v trusu 24 druhů. Z nich výkaly levharta sněžného obsahovaly až 45 % Myricaria. Dřívější ne příliš přesvědčivé výsledky však nedokázaly určit, zda je Myricaria v trusu levharta sněžného přítomna více než jiné rostliny, nebo zda je fenomén Myricaria vlastní pouze irbisům.
Zjištění by mohla pomoci zvýšit komfort levhartů sněžných chovaných v zajetí.
Hiroto Yoshimura et al, Metabarcoding analysis provides insight into the link between prey and plant intake in a large alpine cat carnivore, the snow leopard, Royal Society Open Science (2024). DOI: 10.1098/rsos.240132
Zdroj: Kyoto University / Phys.org
Chovatelé koček dávno vědí, že i ty si rády vezmou zeleň, ať doma nebo mimo dům.
tak neco jineho je uskubnout si a neco jineho je mit to jako podstatny prijem kalorii. i kdyz je tedy pravda, ze moje prababicka zivila kocky chlebem macenym v melte a zdalo se, ze prosperuji (mozna ale venku si chytaly neco). no a u tech velkych divokych kocek je myslim obecne jejich zavislost na prakticky ciste masove potrave znacna, proto to s timlevhartem mi prijde prekvapive. btw a proto pry take nebyl trvale ochocen gepard, prilis narocne ho krmit furt masem (tedy snad i dalsi priciny, jasne).