autor obrázku: Dr. Robert Ricker, NOAA/NOS/ORR. Zdroj: Wikipedia. Licence obrázku: public domain.

Jak fungují metr dlouhé jednobuněčné řasy

Zelená řasa umi-budo neboli mořské hrozny (Caulerpa lentillifera, sea grapes) se skládá z jakýchsi stonků, namísto lístků pak obsahuje kuličky, které při jídle uvolňují svůj slaný obsah. V některých východoasijských zemích včetně Okinawy se tato řasa běžně konzumuje, třeba v podobě salátu s octem.
Příslušná řasa je ovšem unikátní z jednoho důvodu – ač může mít velikost až k metru, stále se jedná o jedinou buňku. Sice s více jádry, ale bez toho, že by vnitřní prostor buňky byl od sebe oddělen nějakými buněčnými stěnami nebo jinými přepážkami.
Zajímavé je, že i jediná buňka se dokáže diferencovat a vytvářet obdoby stonku a listů „klasických“ mnohobuněčných rostlin. Jak toho může vůbec dosáhnout? Vědci z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University nyní tvrdí, že na to přišli. Výsledek se celkem dal čekat: V různých částech buňky/v různých jádrech probíhá odlišně genová exprese. Na základě analýzy mRNA (tj. aktuálně probíhající syntézy proteinů) výzkumníci zjistili, že z 9 311 sledovaných genů (celková velikost již víceméně přečteného genomu) je jich 1 027 více exprimováno v „listech“, 1 129 ve „stoncích“. V listech byly aktivnější geny spojené s fotosyntézou a dýcháním, ve stoncích zase se syntézou obecných proteinů a replikací DNA. Listy se tedy soustřeďují na metabolismus, stonky na růst – opět nějak obdobně, jako u vyšších rostlin. Podobně jako u rostlin fungují i geny regulující hormonální dráhy.
Řasa umi-budo a dnešní vyšší rostliny měly posledního společného předka před víc než miliardou let. Řada společných mechanismů byla zřejmě vyvinuta nezávisle na sobě, příslušný předek sotva připomínal dnešní umi-budo.

Asuka Arimoto et al. Differential gene expression in fronds and stolons of the siphonous macroalga, Caulerpa lentillifera, Development, Growth & Differentiation (2019). DOI: 10.1111/dgd.12634
Okinawa Institute of Science and Technology/Phys.org

Poznámky PH:
Česky příslušný rod řas – lazucha. Česká Wikipiedia uvádí, že aby tak velká buňka vůbec mohla existovat, potřebuje poměr povrchu a objemu regulovat pomocí mnoha výběžků, většinu vnitřku zase zabírá vakuola.
Ono není ani jasné, zda rostliny jsou monofyletickou skupinou. Vyšší rostliny snad už monofyletickou jednotkou jsou, vzešly z jediné skupiny zelených řas. Ale i příslušné evoluční vztahy mezi různými řasami jsou poněkud nepřehledné (kolikrát zde vznikla mnohobuněčnost?), co je konvergence a co společný evoluční původ se možná moc neví…?
Pokud jsou některé jednobuněčné organismy potomky mnohobuněčných a vznikly druhotným zjednodušením, nemohla by i lazucha pocházet z „normální“ mnohobuněčné řasy, které přišla v vnitřní buněčné stěny? Asi ne, to by se to uvádělo…
Na obrázku výše je Caulerpa sertularioides, také dlouhá jednobuněčná řasa lazucha, ale zřejmě jiný druh, než se jí.

Přišli s metodou, jak ověřit izotropii vesmíru

Současný standardní kosmologický model předpokládá, že náš vesmír je homogenní a izotropní (což se někdy …

One comment

  1. Tak to jsem netušil. Buňky velikosti metru – to docela mění mojí představu! Podle té diferenciace funkčností různých oblastí té buňky pomocí různých jader se to dá extrapolovat klidně až k inteligentnímu jednobuněčnému tvoru!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *