Foto: kentoh / Dollar Photo Club

Jak krást data z izolovaného počítače

Mordechai Guri a jeho kolegové z izraelské Ben-Gurion University v Negevu popsali metodu USBee. Jedná se o způsob, jak dostat data z izolovaného počítače nebo jiného zařízení, který není připojeno k Internetu, má vypnuté wi-fi/bluetooth i mikrofony. Stačí ale, aby oběť k počítači připojila běžné zařízení USB (což má být hlavní inovace oproti minulosti, kdy využití stejného principu vyžadovalo speciální USB zařízení vytvořené útočníkem).
Malware pak převezme komunikaci se zařízením USB a generuje z datové sběrnice USB konektoru speciální radiofrekvenční vyzařování, do nějž lze zakódovat informaci (tj. data, která chce útočník z izolovaného počítače ukrást). Příslušný počítač musí být samozřejmě infikován předem, to ale jde zase třeba pomocí pohozených USB klíčenek (tak se např. do izolovaných počítačů íránských systémů pro obohacování uranu měl dostat Stuxnet.). Výzkumníci přišli i s relativně jednoduchým a levným zařízením, které dokáže generovaný signál zachytit a interpretovat, cena příslušné antény je v řádu desítek dolarů.
Detekovat signál lze podle okolností asi až na 8 metrů, tedy dost např. pro útok ze sousedního hotelového pokoje. Na počátku „vysílání“ malware generuje speciální sekvenci, po ní následují vlastní data. Rychlost přenosu je 80 B/s, tj. spíše než třeba obsah disku by se tímto způsobem kradla hesla nebo šifrovací klíče.
Jako jedno z možných opatření proti tomuto typu útoku se uvádí stínění zvlášť citlivých počítačů nebo jejich izolace – umístění veškerých jiných elektronických komponent v bezpečné vzdálenosti.

Demonstrace postupu na YouTube:

Antihmota v kosmickém záření znovu otevírá otázku temné hmoty v podobě části WIMP

Částice WIMP (Weakly Interacting Massive Particles) představují jednoho z kandidátů na temnou hmotu. Podle nové …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *