Pixabay License, volné pro komerční užití

Jak odhalit pivo

Nová technika by měla umožnit spolehlivě identifikovat v archeologických nálezech zbytky piva nebo jiných sladových nápojů. Hlavním autorem příslušné studie je Andreas G. Heiss z Rakouské akademie věd.
Podstatou techniky je dokázat rozlišit zbytky sladovaných obilných zrn od těch, která tomuto procesu vystavena nebyla. Jak se ukazuje, sladovaná zrna mají tenké buněčné stěny tzv. aleuronové vrstvy (vnější vrstvy endospermu), což dokáže odhalit elektronová mikroskopie. Existují sice i jiné možnosti, jak mohou buňky získat příslušné vlastnosti (jiná enzymová degradace, rozklad houbami…), nicméně tyto varianty se dají údajně odlišit zase jinak, také se jedná o celkem nepravděpodobné procesy. Metodu lze použít i tam, kde nejsou k dispozici žádná neporušená obilná zrna, ale pouze jejich pozůstatky.
Výzkumníci si vytvořili „modelové“ zbytky piva (simulovali i stárnutí) a ty porovnali se vzorky z archeologických nálezů – se dvěma z předdynastického Egypta, kdy podle dalších ukazatelů šlo o zbytky piva, a se zbytky obilnin ze třech středoevropských sídlišť ze 4. tisíciletí př. n. l.; zde se předem nevědělo, zda keramika obsahovala pivo nebo obilná jídla. A výsledek? Ve všech případech šlo v Evropě o pivo, respektive obecněji nápoje ze sladu. Jde o první nesporné důkazy piva ze Střední Evropy.

Heiss AG, Azorín MB, Antolín F, Kubiak-Martens L, Marinova E, Arendt EK, et al. (2020) Mashes to Mashes, Crust to Crust. Presenting a novel microstructural marker for malting in the archaeological record. PLoS ONE 15(5): e0231696. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0231696
Zdroj: Public Library of Science/Phys.org

Poznámky PH:
V Archeologii pravěkých Čech, 4. díl (eneolit) se kupodivu tvrdí, že pivo se u nás ve větší míře začalo konzumovat až v eneolitu (s tím výše uvedené 4. tisíciletí není v žádném rozporu). Jindy se ale předpokládá, že pivo provází člověka od počátku zemědělství, eventuálně že snad dokonce bylo přímo motivací k pěstování obilnin.
Jinak – když archeologové nacházejí nádoby typu číší, předpokládá se obvykle, že se z nich asi nepila voda, ale to už má k přímému důkazu dost daleko. Někde se mohou jako doprovod nalézt zbytky brček.
Co ale pokud se pivo vyrábělo až zkvašením chleba, tj. bez klasického sladování?

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *