(c) Graphicstock

Jak rostliny hospodaří se živinami v extrémních podmínkách?

Když rostliny během primární sukcese obsazují prostředí uvolněné ze sevření ledovce nebo třeba zdevastované sopečnou explozí, musí se vypořádat s celou řadou nepříznivých faktorů. Jedním z nejvýznamnějších problémů v takové situaci bývá dostupnost dusíku coby klíčové živiny. Dusík je pro růst rostlin výjimečně důležitý, především kvůli jeho úzkému vztahu k fotosyntéze.

Enzymy fotosyntézy obsahují množství dusíku, a když v prostředí kolem rostlin dusík schází, fotosyntéza nejede. Rostliny, které pronikají do nově vytvořeného prostředí, proto používají účinné triky, s jejichž pomocí si mohou potřebný dusík zajistit. To je případ i olší, které často dominují na místech, kde je živin nedostatek. Vděčí za to symbiotickému vztahu s bakteriemi, které dovedou získat jinak obtížně dostupný dusík z atmosféry. Jiří Doležal z Botanického ústavu AV ČR v Třeboni a jeho kolegové z mezinárodního týmu badatelů zkoumali vztah mezi získáváním dusíku a růstem olší keřovitých (Alnus fruticosa), které se vyskytovaly na mladé moréně ledovce Koryto na Kamčatce.

Výsledky jejich výzkumu ukazují, že mladší stromy tohoto druhu olše investují v porovnání se staršími stromy více do tkání listů a kořenů, které se podílejí na získávání živin (uhlíku a dusíku), než do podpůrných tkání těla stromu. Stejně tak mladší stromy investují více do růstu kořenů, nežli do růstu kmene do výšky. Obsah dusíku ve stromech vzrůstá s hmotností kořenových hlízek, v nichž žijí symbiotické bakterie. Produkce biomasy těmito olšemi vzrůstá s hmotností listů, s hmotností kořenových hlízek a s obsahem dusíku v listech.

Výzkum přispívá k poznání toho, jak rostliny hospodaří se živinami v extrémních podmínkách, jaké představuje prostředí teprve nedávno odkryté ústupem ledovce.

Takahashi, K., Homma, K., Doležal, J., Yamagata, K., Vetrova, V. P., Hara, T. 2018. Nitrogen acquisition, net production and allometry of Alnus fruticosa at a young moraine in Koryto Glacier Valley, Kamchatka, Russian Far East. Journal of Plant Research 131: 759–769.

DOI: 10.1007/s10265-018-1037-6
Převzato z Blogu Botanického ústavu AV ČR

Pozvánka:
Seznamte se se semeny – vědecké dílny pro děti i dospělé

Vědecké dílny jsou akce pro veřejnost, kterou Botanický ústav pořádá obvykle na podzim na zámku v Průhonicích. Na několika stanovištích s ukázkami zajímavostí ze světa rostlin a jejich výzkumu se návštěvníci nejen dovědí mnoho nového, ale mohou si také leccos vyzkoušet. Letos např. objevíte krásu semen pod mikroskopem, tipnete si a pokusně ověříte, jakým způsobem se rozšiřují vybrané rostliny, vyhodnotíte vliv kávy na klíčení rostlin a možná napodobíte botaniky a botaničky v terénu a budete hledat fluorescenčně obarvená semena pomocí UV lampy.

Akce volně navazuje na výstavu Jak semena putují krajinou, která aktuálně probíhá v návštěvnickém centru a kterou si také budete moci prohlédnout. Návštěvu můžete spojit i s procházkou po nádherně podzimně zbarveném Průhonickém parku či s posezením v kavárně Taroucafé na zámeckém nádvoří.
www.pruhonickypark.cz

Jak srdeční buňky odolávají nedostatku kyslíku?

Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku má protektivní účinky na činnost srdce. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *