Prales, autor Paul Venter, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain
Prales, autor Paul Venter, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Jak ve dřevě zvýšit produkci ligninu

Dřevo se dá využít k topení, ale také jako surovina pro výrobu dalších látek jako například vanilin. Způsob, jak zvýšit jeho využitelnost, si nedávno patentoval tým českých a norských vědců pod vedením Jana Hejátka z výzkumného institutu CEITEC MU.

V Mendelově centru genomiky a proteomiky rostlin v CEITECu se dlouhodobě věnují studiu rostlinných hormonů, takzvaných cytokininů, které regulují růst rostlin a tedy tvorbu biomasy. „Našli jsme a popsali jeden z mechanizmů, kterými cytokininy regulují růst a s tím související produkci ligninu – přírodního polymeru, který v rostlinách působí jako zpevňující materiál buněčných stěn,“ přiblížili základ patentu Jan Hejátko a Vojtěch Didi, první autor připravované publikace základního výzkumu, z které patent vychází.

Lignin a lignocelulóza obecně je jedna z perspektivních obnovitelných surovin chemického průmyslu, která se využívá například k výrobě lodních paliv nebo vanilinu, což je celosvětově nejpoužívanější aroma a ochucovadlo, produkty z ligninu se dají použít i jako příměs do stavebních hmot. Po celulóze je lignin druhý nejrozšířenější polymer na světě. „Zjistili jsme, jakým způsobem za pomoci rostlinných hormonů produkci ligninu v rostlinách zvýšit,“ uvedl biolog s tím, že například při využití dřeva jako paliva je množství ligninu klíčové a spoluurčuje jeho výhřevnost.

Patentovaná metoda je založená na tom, že se v dřevinách „vypne“ vnímání růstových rostlinných hormonů nebo přímo jejich biosyntéza, čímž dojde ke zvýšení produkce ligninu. Výzkumný tým byl úspěšný i díky spolupráci s biology specializujícím se na buněčné stěny rostlin z Norwegian University of Science and Technology s nimiž odborníci z Ceitecu MU spolupracují v rámci projektu CYTOWALL, jenž získal finanční prostředky z Norského finančního mechanismu na období 2009-2014 a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Rozhodnutí MSMT-23681/2015-1.

„Podařilo se nám vysvětlit princip, který v rostlinách funguje, navrhli metodu, jak produkci ligninu zvýšit a nyní hledáme partnera, který by tento postup uvedl do praxe a ve spolupráci s námi vyšlechtil vybrané druhy dřevin a dovedl je až k zákazníkovi,“ doplnil Hejátko s tím, že na patentování metody spolupracovali s Centrem pro transfer technologií MU.

Využít by se podle něj mohla například u topolů, které patří v Česku mezi nejrychleji rostoucí dřevinu s měkkým dřevem a například právě v Norsku nedávno vybudovali továrnu, která se zabývá výrobou a zpracováním ligninu a výrobky z něj úspěšně distribuuje do celého světa.

tisková zpráva CEITEC MU

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *