Konzumace ohnivých mravenců může ještěrkám pomoci získat určitou imunitu proti jejich jedu, což se jím hodí při budoucím štípnutí.
Vědci z Pensylvánské univerzity zjistili, že když byly ještěrky (konkrétně druh Sceloporus undulatus, leguánek stepní) krmeny ohnivými mravenci, ovlivnilo to tři faktory jejich imunity. Došlo ke zvýšení počtu jednoho typu bílých krvinek (bazofilů, ty souvisejí mj. i s alergickými reakcemi), zvýšení aktivity komplementu, který doplňuje protilátky a další aspekty imunitního systému, a zvýšení hladiny imunoglobulinové protilátky IgM, jež reaguje na samotný jed ohnivých mravenců.
Výsledky jsou potvrzeny i pozorováním v terénu: Ještěrky ulovené v oblastech s výskytem mravenců mají vyšší hladiny příslušných protilátek i bazofilů než ještěrky odjinud.
Ohniví mravenci se v Severní Americe, v Asii i Austrálii šíří jako invazní druh, někde i v souvislosti s oteplováním klimatu. Jde tedy o případ speciální adaptivní změny původního druhu (výzkum v Severní Americe) na druh invazní.
C. Tylan et al, Consumption of fire ants, an invasive predator and prey of native lizards, may enhance immune functions needed to combat envenomation, Biological Invasions (2022). DOI: 10.1007/s10530-022-02939-8
Zdroj: Pennsylvania State University / Phys.org
Poznámky PH:
Jakási analogie s očkováním je nasnadě. Napadlo třeba někoho pojídat jedovaté hady nebo škorpióny? I když příslušné peptidy (tedy alespoň u jedu hadů) by se nejspíš rozložily v žaludku a nebylo by to k ničemu…
Nicméně to, že ještěrky v oblastech s mravenci mají takto změněný imunitní systém, nemusí dokazovat jen preventivní konzumaci, ale i prostě to, že už bodnutí mravencem přežily v minulosti?
Za další, jedí ještěrky běžné, „původní mravence“? Nejspíš ano. Zajímavá by bylo, kdyby takto přešly na novou kořist speciálně kvůli obraně (dejme tomu, že by pro ně mravenci byli z nutričního hlediska bezvýznamní, šlo by jen o získání příslušné vakcíny).