Kafe a cigareta patří k sobě, alespoň kuřáci s oblibou kofein a nikotin kombinují, začínají tak den atp. Samozřejmě, v obou případech jde o látky stimulační, to ale nemusí být jediným vysvětlením, proč káva a nikotin dohromady tak chutnají. Vědci z Floridské univerzity tvrdí, že v pražených i nepražených kávových zrnech identifikovali sloučeniny, které mohou pomoci zmírnit ranní touhu po nikotinu (příslušný „absťák“).
Dvě sloučeniny z kávy, především molekula n-MP, se totiž mají vázat na nikotinové receptory v mozku. Vědci aplikovali roztok pražené kávy na buňky, které exprimují určitý lidský nikotinový receptor. Receptor se tímto způsobem podařilo znovu aktivovat. Další fáze výzkumu by se měla podniknout na zvířecích modelech. Vše je samozřejmě „zarámováno“ do cíle si od nikotinu odvyknout, nikoliv si ho co nejvíce užívat.
Mimochodem naopak poslední cigaretu před spaním si zase kuřáci často spojují s alkoholem, i ten s nikotinovými receptory nějak interaguje. (Poznámka: Ono to zase nemusí souviset s nikotinem, to i nekuřáci si spíše dávají kávu po probuzení a panáka před nebo pivo před spaním než naopak…)
Tolik průvodní tisková zpráva, co se týče podrobností ze samotného článku:
Cholin (to je ta druhá, výše konkrétně nejmenovaná sloučenina) v kávě ovlivňuje nikotinové receptory α7 a n-MP nejvíce ovlivňuje receptory α4β2.
Testovala se aktivita podtypů lidského mozkového nikotinového acetylcholinového receptoru (nAChR) exprimovaného v modifikovaných oocytech Xenopus (tj. v žabích vajíčkách).
Cholin se při pražení částečně rozpadá, čili jeho efekt byl silnější při použití extraktu ze zelené kávy.
Abstrakt také tvrdí: HS receptory u kuřáků se pravděpodobně postupně desenzitizují v průběhu celého dne kouření, ale mohou být přecitlivělé ráno, kdy je hladina nikotinu v mozku nízká. První šálek kávy kuřáka proto může v mozku vyrovnávat účinky první denní cigarety (poznámka: tj. jakoby ne zesílení účinku, ale spíš jakési „vyrovnání“, aby nešlo o moc velký nikotinový šok?).
Roger L. Papke et al, Coffee and cigarettes: Modulation of high and low sensitivity α4β2 nicotinic acetylcholine receptors by n-MP, a biomarker of coffee consumption, Neuropharmacology (2022). DOI: 10.1016/j.neuropharm.2022.109173
Zdroj: University of Florida / MedicalXpress.com
Poznámky PH:
Ovšem efekt samotného kofeinu bude možná podstatně vyšší? Snad by se tedy dalo vše testovat na bezkofeinové kávě nebo na kávě obohacené o cholin a n-MP?
Ovšem kuřáci kávu s cigaretou rádi kombinují nejen ráno, ale i během dne, tj. příjemnost kombinace kofeinu a nikotinu se mi zdá být pravděpodobnějším vysvětlením…
Asi není důvod, proč by totéž neplatilo také pro elektronické cigarety?
Kuřáci obvykle nekombinují cigárko s čajem, takže vliv samotného kofeinu lze asi vyloučit.
Nepodporuje kombinaci kafe+cigareta spíš i podobný chuťový charakter (pražený/spálený)?
P.S. Nekouřím a nepiju kafe, obojí mi vyloženě smrdí 🙂
cigareta s cajem se asi nekombinuje kvuli ruzne dobe „nastupu“. i kdyz caj take kofein obsahuje, roli nahrady za kafe zastane u maloktereho pijaka kafe…