Ketogenní dieta, oblíbená např. kvůli hubnutí nebo při diabetu, má při delším a přísném dodržování zřejmě i stinné stránky. Podle nové studie University of Texas Health Science Center (San Antonio) může vyvolat záněty a zrychlené stárnutí buněk v normálních tkáních, což má vliv zejména na funkci srdce a ledvin. Vyhnout by se tomu ale mělo dát tak, že člověk bude dietu občas přerušovat „normálním“ stravovacím režimem.
Ketogenní dieta je strava s vysokým obsahem tuků a naopak nízkým podílem sacharidů (tj. s převahou masa a zeleniny). Vede ke zvýšené tvorbě ketonů, které produkují játra při metabolismu tuků. Tato dieta sice zlepšuje některé zdravotní ukazatele a je oblíbená při hubnutí, ale již dříve byly zaznamenány i její prozánětlivé účinky. Nová studie ukazuje, že u myší na dvou různých ketogenních dietách a v různém věku docházelo k předčasnému stárnutí (senescenci) buněk v mnoha orgánech, včetně srdce a ledvin. Tato senescence však byla eliminována senolytiky (třídou malých molekul, které mohou ničit senescentní buňky), a zabránit se jí dalo i přerušováním diety. Nepřerušenou dietou se v rámci experimentu myslelo její dodržování po 21 dnů.
Konkrétně se zdá, že ketogenní dieta ovlivňuje fungování proteinu p53 (tzv. protinádorový protein), takže může nějak souviset i s nádorovými onemocněními.
Sung-Jen Wei et al, Ketogenic diet induces p53-dependent cellular senescence in multiple organs, Science Advances (2024). DOI: 10.1126/sciadv.ado1463. www.science.org/doi/10.1126/sciadv.ado1463
Zdroj: University of Texas Health Science Center (San Antonio) / MedicalXpress.com
Viz také:
Ketogenní dieta může pomáhat při duševních poruchách