Zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Kolik atomů je už supravodivých?

Cílená manipulace s jednotlivými atomy může podstatně zvýšit supravodivost příslušného prvku nebo sloučeniny. Na University of Illinois (Chicago) a Stanford University dokázali naladit supravodivost tak, že atomy kobaltu rozmístit do přesně šestiúhelníkového vzoru na měděném povrchu.
Teoretické výpočty vedly k předpokladu, že pro určité vzdálenosti atomů od sebe by mělo dojít ke kolektivnímu chování, vzniku elektronových párů a supravodivosti, zatímco při jiných vzdálenost se za stejné teploty supravodivost neobjeví. Hypotéza se potvrdila, přičemž se rovněž ukázalo, jaký je minimální počet atomů, aby se systém mohl začít chovat kolektivně: 37 (na obrázku šestiúhelník vpravo dole se stranou obsahující 4 atomy). Dříve či později se asi dostaneme k tomu, že podobně precizně atom po atomu sestavené struktury budou supravodivé i za pokojových teplot a běžného tlaku.

Jeremy Figgins et al, Quantum engineered Kondo lattices, Nature Communications (2019). DOI: 10.1038/s41467-019-13446-1
Zdroj: University of Illinois at Chicago/Eurekalert.org


Šestiúhelníkový vzor atomů kobaltu na měděném povrchu, Credit: Dirk Morr, University of Illinois at Chicago

Poznámka PH: Viz v této souvislosti např. také studie o tom, jaký je nejmenší počet molekul vody, aby mohl vzniknout krystal ledu. Nejmenší kousek ledu: stačí jen 90 molekul vody

Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *