Zdroj: Pixabay, Pixabay License. Volné pro komerční užití

Koronavirus může pronikat i do mozku

Virus SARS-CoV-2 se u některých nemocných projevuje ztrátou čichu. Jak se ukazuje, přes nervové buňky čichové sliznice navíc dokáže vstoupit i do mozku. Vědci z University Medical Center Göttingen a Charité – Universitätsmedizin Berlin pořídili na vzorcích tkání zemřelých pacientů snímky, v nichž jsou zřetelně vidět neporušené koronavirové částice uvnitř čichové sliznice i dále.
SARS-CoV-2 není čistě respiračním onemocněním, může poškozovat ledviny i srdce. Někteří nemocní již dříve uváděli kromě ztráty čichu i další neurologické příznaky, závratě nebo bolesti hlavy, někdy koronavirus způsoboval i mozkovou mrtvici. To vše se ale dalo spojovat i prostě se stresem/teplotou/vyčerpáním organismu, nikoliv jen s tím, že by virus přímo napadal i nervovou soustavu. Ale opravdu napadá, vstupuje i do konkrétních mozkových buněk. Na 4 různých místech mozku se podařilo prokázat přítomnost protein§ virové čepičky (spike protein a další). Koronavirus v mozku proniká jak do samotných nervových buněk, tak i do podpůrných buněk nervové tkáně (epitelu). Z čichové sliznice se do mozku podle všeho šíří po nervových spojeních (čichový nerv), v mozku nicméně kromě nervově-anatomických struktur zřejmě dokáže dále přecházet i cévami, protože byl nalezen i v cévních stěnách (poznámka PH: přes hemocefalickou bariéru zřejmě neproniká, do cév musí vstoupit až v mozku). Nakonec, do mozku dokáže pronikat i řada dalších virů, herpes simplex nebo vzteklina. V mozku zasaženém koronavirem dochází k aktivaci místních imunitních buněk, což lze zase dokumentovat na složení mozkomíšního moku. V některých případech SARS-CoV-2 nakonec vedl k mozkové mrtvici.
Na druhé straně: zdrojem těchto dat jsou vzorky 33 pacientů s průměrným věkem 72 let, kteří na koronavirus (s koronavirem) zemřeli, tj. o ty, u nichž choroba měla netypický průběh. Neznamená to, že u bezpříznakového, lehčího či středně těžkého onemocnění naleze virus do mozku také. Nicméně podobná zjištění, když nic jiného, naznačují, že i po překonání akutního onemocnění mohou některým lidem zůstat více či méně (ne)nápadné následky.

Jenny Meinhardt et al, Olfactory transmucosal SARS-CoV-2 invasion as a port of central nervous system entry in individuals with COVID-19, Nature Neuroscience (2020). DOI: 10.1038/s41593-020-00758-5
Zdroj: MedicalXpress.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *