Foto: © Gajus / Dollar Photo Club

Kostka a strategie prasátek

Prasátka jsou hra s jednoduchými pravidly, avšak s překvapivě složitými strategiemi a analýzami. V naší knize slouží jako metafora řady zdánlivě prostých problémů, které později vedly k bohatému matematickému výzkumu, i jako učební nástroj používaný při probírání herních strategií.
Prasátka popsal v tištěné publikaci jako první americký kouzelník, expert na hry a triky s kartami a vynálezce John Scarne v roce 1945, své kořeny má ale hra ve starších „lidových hrách“ s několika variacemi. Hraje se tak, že hráč háže kostkou, dokud se buď neobjeví jednička, nebo se hráč dalšího hodu nezdrží a zapíše si dosažený součet hodů. Pokud hráč hodí 1, končí své kolo bez bodu a předává kostku protihráči. Vyhrává ten, kdo získá jako první 100 nebo více bodů. Pro příklad: Hodíme 3. Rozhodneme se házet znovu a hodíme 1. Naše bodové skóre se tak po tomto kole nijak nezvýší a kostku předáme protihráči. Ten hodí čísla 3, 4, a 6 a pak se rozhodne dalšího házení zdržet. Získal tím 13 bodů, což si připíše ke svému skóre a předá kostku zpět.
Prasátka jsou hra na riziko, protože hráči se musí rozhodovat, zda budou riskovat dosavadní zisky a dál házet, aby získali více. Informatici Todd W. Neller a Clifton Presser z Gettysburg College v Pensylvánii v roce 2004 prasátka podrobně analyzovali, aby našli strategie optimálního postupu. Pomocí matematiky a počítačové grafiky odhadli spletitou a intuitivně těžko zjistitelnou strategii na vítězství a ukázali, proč maximalizace bodů v jednom kole není totéž jako hra na výhru. O svých zjištěních a grafickém zobrazení optimálních postupů poeticky napsali: „Dívat se na ,krajinu’ tohoto postupu je jako dívat se poprvé užaslýma očima na povrch vzdálené planety, z něhož jsme dříve viděli jen nejasné fotografie.“

Tento text je úryvkem z knihy:

Clifford A. Pickover: Matematická kniha – Od Pythagora po 57. dimenzi: 250 milníků v dějinách matematiky

Argo a Dokořán 2012, 2. vydání 2016

O knize na stránkách vydavatele

obalka_knihy

Poznámka: Název hry jako odkaz na „pažravost“?

Středověk - ilustrační obrázek. Rukopis rukopisu Ruralia commoda, 14. století, licence obrázku public domain

Středověká Praha

Praha se od říšských i polských velkoměst lišila tím, že nebyla multifunkční. Pražská řemeslná produkce …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *