Jeden z největších pokladů pozdní doby bronzové z Weißigu u Drážďan. Kov váží celkově asi 20 kilogramů a skládá se z 63 kompletních předmětů a 328 zlomků. Kredit: Landesamt für Archäologie Sachsen / J. Lipták

Kov v evropském pravěku fungoval jako moderní peníze

Váhové hodnoty kovových peněz v pravěku měly stejné statistické rozložení denních výdajů jako moderní západní domácnost.

Archeologové z univerzit v německém Göttingenu a italském Salentu analyzovali více než 20 000 kovových předmětů z více než 1 000 hrobů v Itálii, Švýcarsku, Rakousku, Slovinsku a Německu v období přibližně od roku 2 300 př. n. l. do roku 800 př. n. l. (doba bronzová).
Vědci použili statistickou techniku, aby zjistili, zda analyzované předměty představují násobky nějaké jednotky hmotnosti. Ukázalo se, že přibližně od roku 1 500 př. n. l. byly kovové předměty záměrně fragmentovány, aby se získaly násobky váhové jednotky zhruba 10 g. Tato jednotka se používala všude na zkoumaném území, což naznačuje, že kovové úlomky obíhaly jako peníze. Poté analyzovali statistické rozložení denních výdajů domácností v pravěké Evropě – to znamená, že sledovali, kolik se v různých částkách utratilo – a porovnali je s moderními západními ekonomikami.
Průvodní tisková zpráva dále praví: „Vědci zjistili, že váhové hodnoty kovových peněz v pravěku měly stejné statistické rozložení denních výdajů jako moderní západní domácnost: malé každodenní výdaje tvořily naprostou většinu výdajů, zatímco větší výdaje byly poměrně vzácné. Pomocí simulací prokázali, že nejpravděpodobnějším scénářem vysvětlujícím pravěké údaje je představa ekonomického systému regulovaného nabídkou a poptávkou, na němž se každý podílí úměrně tomu, kolik vydělává. Tedy tržní hospodářství.“
Pravěká ekonomika je běžně představována jako primitivní systém založený na směnném obchodu a výměně darů, přičemž tržní systém se měl objevit jako jakýsi evoluční milník v určitém okamžiku vzniku vyspělých západních společností. Studie tuto představu zpochybňuje tím, že ukazuje, že trh existoval nejen před vynálezem formálních mincí (peněz), ale i dlouho předtím, než se v Evropě objevila jakákoli forma státu.

IIalongo, N., Lago, G. 2024. Consumption patterns in prehistoric Europe are consistent with modern behaviour. Nature Human Behaviour 2024. www.nature.com/articles/s41562-024-01926-4.
Zdroj: University of Göttingen / Eurekalert.org

Vědci rozšířili genetickou abecedu o čtyřnukleotidové kodony. Umožní to syntézu nových proteinů

Když se biochemici snaží konstruovat molekuly proteinového typu s novými funkcemi, nejraději by se neomezovali …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *