(c) Graphicstock

Kudy dál?

Web existuje přes 4 roky. Proč Sciencemag.cz čtete, co zde naopak postrádáte? Chcete více grafenu, nebo více umělé inteligence?
Od zítřka se bude dát sedět v hospodě i uvnitř. Návrat do normálu po koronavirové smršti (jak to alespoň teď vypadá) můžeme zkusit využít k trochu obecnějším rozkladům, anketám a úvahám. Jak web rozvíjet dál?

Napadají mě následující tematické okruhy:
Je pro vás důležité, aby web snažil pokrývat alespoň občas veškeré přírodní vědy/technologie? Je pro vás přínosné, když určité obory se zde suplují spíše přebíráním článků, nebo si je v případě zájmu přečtete jinde? (Jde mi o přebírání článků z dalších webů po dohodě, nikoliv o tiskové zprávy.)
V tomto ohledu stejně nastávají změny. Bohužel skončil web Exoplanety.cz. Články z popularizační rubriky Přírodovědecké fakulty zde skoro nikdo nečetl (proč?), tyto dva zdroje tedy opustíme – a samozřejmě děkujeme za možnost přebírat. Kosmonautické věci tu a tam převezmeme z Kosmonautix.cz. Dále se zde občas objeví článek převzatý z Matfyz.cz. Uvidíme, jak dál s Tecnicall.cz (ČVUT) atd.
O určitých tématech nevím prakticky nic a bez přebírání se zde neobjeví. Příklad: právě kosmonautika, ale i astronomie ve smyslu úkazů na obloze nebo příslušné pozorovací techniky. Zde tedy je obsah odvislý např. od toho, jaké informace bude AV apod. publikovat formou tiskových zpráv. Určitě mi přijde trapné vytvářet texty a přitom si říkat, že o tom čtenáři vědí víc. (To jistěže může platit i jindy, ale zde o tom nepochybuje ani sám autor. Sciencemag také nejsou noviny, kde by šéfredaktor řekl podřízenému „je nezbytné to nějak pokrýt, když jsi profík, musíš dokázat napsat i tom, o čem nic nevíš – tak, aby se to nepoznalo“.)
Co se týče dalších témat: Čtenost článků ukazuje, že preferována je astrofyzika, fyzika a spol. Do značné míry je to ovšem i vliv Googlu a Google News/Google API, tak alespoň praví Google Analytics (viz také: Google miluje černé díry). U témat astrofyziky a kvantové fyziky snad mohu alespoň občas nabídnout poučenou pochybnost ve smyslu „vím, že nic nevím“, „vlastně je divné, že… – ale to původní text nezmiňuje“, na rozdíl od mnohých dalších článků, které se v češtině (ale i v angličtině) na pop-science webech publikují.
Poněkud menší zájem, než bych čekal, je zde o chemii, biotechnologii, biochemii, materiály (grafen) i třeba teorii her, kvantové počítače a umělou inteligenci. A medicínu – to tedy až na poslední měsíce, kdy zde byly články o koronaviru naopak vůbec nečtenější (opět k mému údivu – čekal bych, že právě na Sciencemagu si budou lidé chtít pro odlehčení přečíst něco o metanu na Titanu, ne o tom, čeho jsou plná jiná média. Ale samozřejmě, opět – vliv Googlu zde byl velký…).
Limity pro Sciencemag jsou zhruba následující: není to „web o zvířátkách“ (ano, uznávám, psi jsou mé oblíbené téma) ani o humanitních vědách (archeologie, historie…), ani o astronomii, tento obsah zde je doplňkový a pro zajímavost. Není to ani web o IT (vyjma spíše futuristických technologií), ale zde by mohla být vazba celkem těsnější – už proto, že IT dnes v nějaké míře prorůstá vše. Určitě zde má své místo robotika, samořízená auta i další technické a inženýrské obory. Naproti tomu samozřejmě nejde o žádný insider web o vědní politice, interních věcech vědeckých organizací apod. V rámci těchto omezení je ovšem značný prostor jak tematický, tak – a to především – i z hlediska formy textů.

Máte zájem spíše o novinky, nebo o zajímavosti podle pop-science knih (úryvky jsou něco jiného), bez ohledu na to, zda je to aktuální?
Velká část zde publikovaného obsahu má jako zdroj Phys.org, což je ovšem primárně databáze tiskových zpráv vědeckých institucí. Podle mého názoru jsou konec konců tyto tiskové zprávy i kvalitnější než samotné články, které se na Phys.org a jiných zahraničních pop-science webech obvykle publikují (podívejte se, co vydávají technické/přírodovědné instituce v ČR, také je to kvalitnější a spolehlivější než „autorské“ texty, i když sušší); také překlad a úprava tiskových zpráv nevyžaduje dumat, zda se tím náhodou už nějak nezasahuje do autorských práv, protože tiskové zprávy jsou k přebírání médii přímo určené.
Česky vycházejících pop science knih postupně ubývá, teď jich ubude dále asi kvůli krizi nakladatelů/knižního trhu. Přitom právě úryvky považuji za přínos Sciencemagu (respektive předtím Scienceworld.cz), ty na dalších webech nenajdete a rád bych je nějak zachoval.
Jaké další české pop-science weby čtete? Má smysl snažit se, aby zde nedocházelo k obsahovému překryvu? (Z druhé strany Google preferuje, když více webů píše o tomtéž, pak zvedá čtenost jim všem, ale toto je přece jen dotaz ke konkrétním čtenářům, ne k algoritmům Googlu.) Úplně se to vyloučit stejně nedá, protože Sciencemag píšu (přiznávám) do zásoby, abych vždy věděl, že když týden budu zaměstnán jinak, nějaký nový obsah zde bude. Nebo z druhé strany máte pocit „když je něco zajímavé, stojí za to o tom napsat, i kdyby se psalo i všude jinde“?
Nějaká speciální věc či funkcionalita, kterou zde byste ocenili (ideálně technicky snadno realizovatelná: typu newsletter s odkazy zasílanými e-mailem apod.)?

Po cca 4 letech fungování děkuji za podporu Sciencemag.cz především společnosti Humusoft.

Má smysl namísto života hledat ve vesmíru složitou chemii?

Místo otázky, zda na Enceladu (nebo obdobném místě), existuje život, má možná smysl se ptát …

8 comments

  1. Vážený pane autore,
    osobně nejvíce oceňuji příspěvky z přírodních věd + historie a úryvky z knih pop-science. Co se týká úbytku česky psaných a českých překladů knih pop-science, tak byste mohl zvážit i literaturu staršího data tzv. Antikvariát. Sice tyto knihy odrážejí stav poznaní dané doby, ale pokud se jedná o uzavřená témata jako biografie, cestopisy, reportáže, popis vývoje konkrétního produktu…, tak si myslím, že by se čtenáři snad našli. Sám mám web o technice a pokud jde o hledání jak a proč se to dělá tak, či onak, tak se to dozvím často jen z historické literatury – prostě to nikdo ještě nedal na volně dostupný web.
    Přeji Vám hodně síly, nadšení, čtenářů i hezkých kladných zpětných vazeb při psaní Vašeho webu.
    S pozdravem
    Jiří Škorpík

  2. Pavel Houser

    aktualizace: Exoplanety.cz opet funguji

  3. Pavel Houser

    mohl bych vice vyuzivat starsi pop-science knihy, ano. slo by tedy o veci na tam zminena temata, uryvky primo ne (u prekladovych knih maji vydavatele prava treba i jen 5 let, takze uverejneni uryvku vymenou za reklamu knize by mi ani nemel kdo povolit)

  4. Jiří Škorpík

    Děkuji za reakci, pane Hauser a těším se další články na Vašem webu. Pravidelně sleduji pouze 4-5 weby (včetně zpravodajství) – více nestíhám sledovat. Občas na některý web zanevřu a najdu si jiný, ale Vašemu webu držím věrnost (počítáno i ten předchozí).
    Přeji Vám hodně radosti a spokojenosti z publikování.
    S pozdravem
    Jiří Škorpík

  5. Dobry den,
    dekuji za praci, kterou na strance odvadite! Z ceskych stranek sleduji predevsim osel, nedd.tiscali,100+1 a scincemag a kazda stranka ma neco do sebe. Co ocenuji tady, tak prezentaci novych vedeckych knih, z nichz nektere sem si na zaklade jejich recenzi/uryvku zakoupil. Osobne me nejvice lakaji nove materialy, temata umele inteligence a vse s ni spojene a propojene , teorie vedomi, nanorobotika, coz jsou podle me obory budoucnosti.

  6. Dobrý den.

    Já bych chtěl moc poděkovat za tento web a spíše bych zdůraznil, co je z mého pohledu dobré a co bych neměnil.

    Oceňuji stručnost a srozumitelnost/čitelnost článků/abstraktů s odkazy na originální zdroje s případnými glosami přispěvatele. Rozhodně se to lépe čte, než kilometrové příspěvky některých autorů z jiných popularizačních webů, kde je 95% článku zaplněno dojmy a postoji autora a zbylých 5% či méně skutečnou vědou.

    Také moc děkuji za apolitičnost. Je to absurdní, že to takto píšu, ale, bohužel, některé vědecky popularizační weby sklouzly k politickým debatám a tématům, což zbytečně otravuje čtenáře a do vědy to, dle mého názoru, nepatří.

    Moc bych rád, aby forma tohoto webu zůstala zachována a případně se měnila či rozšiřovala pouze vědní témata.

    K tomu přeji vše dobré a hodně štěstí!

    Díky!

    Aleš Bezrouk

  7. Díky za vaši práci.
    Kromě vás čtu ještě Kosmonautix.cz a Elonx.cz a stačí mi to.
    Zajímá mně právě to, o čem píšete. Dobře píšete.

    A jak dál?
    Pište o tom, co vás zajímá, dělejte, co vás baví.
    Také to tak dělám a nic lepšího vám neporadím.
    🙂

    Zdravím a děkuji.

  8. Líbí se mi různorodost témat. Také to, že nejsou články velice rozsáhlé a jsou psány česky (a se správným pravopisem). I to, že nekloužou k politice, kdy každý pak má svou absolutní pravdu. My starší si to vyříkali v hospodě a mladí mají svá místa kde pravdu vykřičí ostatním. Taky je dobré, že nepreferujete styl „proboha něco napiš i když tomu nerozumíš“ takové weby pro takové nadšence si tito najdou sami. Samozřejmě, že si přečtu i jiné odborné weby, ale i zde u vás najdu něco nového, co si případně pak vyhledám. Díky za práci a ať se daří a nejsou zde „otravovači“.
    Emil Jurášek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *