(c) Graphicstock

Magnetické nanočástice těží z vody lithium

V řadě typů vod se ve vyšší koncentraci vyskytují celkem drahé prvky používané třeba v elektronice nebo při výrobě energie. Jednu z možností, jak je ekonomicky získávat, by mohla představovat technologie „těžby“ pomocí magnetických nanočástic.
Technika vyvinutá na Pacific Northwest National Laboratory již byla patentována a licencována společnosti Moselle Technologies. Výzkum i další testování finančně podporuje Ministerstvo energetiky USA. Hlavním cílem projektu je omezit závislost USA na dovozu surovin, když v řadě případů na stabilitu dodávek nelze vůbec spoléhat. Vedle lithia jde především o nikl, kobalt a prvky vzácných zemin (skandium, yttrium, lanthanoidy).
Jádro používaných nanočástice tvoří magnetit (oxid železnato-železitý Fe3O4) a plášť z adsorpčního materiálu, který se liší v závislosti na to, co přesně chceme z vodného roztoku lapat. Nanočástice lze zavádět např. do mořské vody, odpadní vody získané při těžbě nerostů nebo do vody z geotermálních zařízení. Poté se příslušné nerozpustné nanočástice zachytí magnetem, přičemž vytvoří makroskopické shluky, které lze snadno odfiltrovat nebo z nich vodu i prostě slít. Postup má být pro lithium výrazně levnější než aktuálně používané metody zahrnující filtrace přes membrány, měniče iontů apod.
Pilotní projekt má zkusit získávat lithium z podzemních vod, které se čerpají při těžbě ropy nebo zemního plynu. Podle odhadů obsahuje každoročně takto vytěžená voda asi 4násobek roční produkce lithia (obě hodnoty míněno celosvětově). Souběžně se má rozběhnout testování využití magnetických nanočástic v lithiových dolech v Nevadě a Kanadě. Třetí pokus se uskuteční na Novém Zélandu, kde se technologové pokusí z vody v geotermálních systémech společnosti Geo40 získávat cesium a rovněž testovat pro lithium nové sorbenty.

Zdroj: Pacific Northwest National Laboratory / Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *