Pixabay License. Volné pro komerční užití

Malé hvězdy slibují mnoho planet podobných Zemi

Potenciálně obyvatelné světy se mohou vyskytovat zejména kolem hvězd s nízkou hmotností.

Podle studie vedených astronomy z Heidelberské univerzity se u hvězd s nízkou hmotností poměrně často vyskytují planety podobné Zemi. Podkladem pro tento závěr jsou data získaná v rámci projektu CARMENES. Analýzou těchto dat se mezinárodnímu výzkumnému týmu podařilo identifikovat čtyři nové exoplanety a určit jejich vlastnosti.
Zároveň se vědcům podařilo prokázat, že planety podobné Zemi se poměrně často vyskytují na oběžných drahách hvězd s hmotností menší než šestina hmotnosti našeho Slunce. Tato zjištění by mohla podpořit hledání světů potenciálně vhodných pro život v našem vesmírném sousedství.
Systém spektrografu CARMENES na observatoři Calar Alto poblíž Almeríe (Španělsko) byl vyvinut a postaven na observatoři Königstuhl Univerzity v Heidelbergu. Pomáhá astronomům při hledání exoplanet, které obíhají kolem trpaslíků typu M; tyto hvězdy mají hmotnost od méně než desetiny po polovinu hmotnosti Slunce. Trpaslíci typu M jsou nejhojnějšími hvězdami v naší Galaxii. Vykazují drobné periodické pohyby způsobené gravitačním působením obíhajících planet, z nichž mohou vědci usuzovat na existenci dosud neobjevených světů.
Pro současnou studii vybrali vědci 15 hvězd z katalogu 2 200 trpaslíků typu M programu CARMENES a analyzovali data o jejich radiálních rychlostech. Rychlost hvězdy lze přesně změřit záznamem spektra s vysokým rozlišením a analýzou spektrálních čar. Na základě těchto dat vědci objevili čtyři nové planety; největší z nich má hmotnost 14 Zemí a kolem své hostitelské hvězdy oběhne přibližně za 3,3 roku. Ostatní planety mají hmotnosti od 1,03 do 1,52 Zemí a oběžné doby od 1,43 do 5,45 dne.
Statistické analýzy ukazují, že hvězdy s hmotností menší než 0,16 hmotnosti Slunce mají v průměru asi 2 planety o hmotnosti menší než 3 Země. „Je pozoruhodné, jak často se malé planety vyskytují kolem hvězd s velmi nízkou hmotností,“ uvádí hlavní autor studie Adrian Kaminski z observatoře Königstuhl, která je součástí Univerzity v Heidelbergu. Větší planety jsou zde naopak vzácnější. „To naznačuje, že hvězdy s nízkou hmotností mají tendenci vytvářet menší planety na blízkých oběžných drahách.“
Mezi přibližně 5 000 dosud objevenými exoplanetami není žádná skutečným „dvojčetem“ Země, pokud jde o hmotnost, poloměr, povrchovou teplotu a typ mateřské hvězdy. Nově objevené planety však splňují alespoň první tři kritéria.
Malé kamenné planety v obyvatelné zóně jsou samozřejmě cílem astrobiologů. Trpaslíků typu M je ve vesmíru hodně, navíc jde o dlouhověké hvězdy, takže by mohly poskytovat stabilní prostředí nejen pro samotný vznik života, ale i pro jeho další rozvoj.

A. Kaminski et al, The CARMENES search for exoplanets around M dwarfs, Astronomy & Astrophysics (2025). DOI: 10.1051/0004-6361/202453381
Zdroj: Heidelberg University / Phys.org, přeloženo / zkráceno

Dala by se strunová teorie namísto potvrzení vyvrátit – falzifikovat?

A šlo by to provést i na stávajících zařízeních v CERNu? A jak to souvisí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *