Bakterie, ilustrační obrázek © Jezper / Dollar Photo Club

Manganová bakterie žije ve vodách i na laboratorním skle

Na dnech oceánů dokonce nacházíme shluky oxidů manganu až o velikosti grapefruitu, vzhledem k cenám manganu a jeho koncentraci v těchto útvarech se zvažuje i jejich těžba.

Na Caltechu objevili bakterii živící se redoxními reakcemi manganu. Jde o chemoautotrofa, který tímto způsobem získává energii/elektrony potřebné k redukci oxidu uhličitého do organické hmoty při obdobě fotosyntézy. V principu nic zvláštního, ale dosud jsme žádnou bakterii s metabolismem takto založeným na manganu neznali, byť o jejich existenci se již spekulovalo delší dobu. Nově objevené bakterie vytvářejí biomasu oxidací rozpustných manganatých iontů.
Výsledkem činnosti těchto mikroorganismů jsou skvrny zoxidovaného manganu (asi hlavně nerozpustný oxid manganičitý). Jared Leadbetter a Hang Yu si těchto skvrn povšimli na laboratorních skle, když ho nechali neumyté. Příslušné bakterie nejspíš žijí v podzemní vodě, přičemž na Caltechu je část vody v běžných rozvodech čerpána z těchto vrstev. Třeba takové bakterie najdeme i ve vodě u sebe doma, protože v rozvodech se sraženiny oxidů manganu nacházejí běžně, i když mohou samozřejmě vznikat různými mechanismy… Na dnech oceánů dokonce nacházíme shluky oxidů manganu až o velikosti grapefruitu, vzhledem k cenám manganu a jeho koncentraci v těchto útvarech se zvažuje i jejich těžba. Možná, že i tyto útvary jsou biogenního původu.
Jiné mikroorganismy naopak tyto oxidy manganu zase redukují, tímto způsobem mangan „dýchají“ (pumpují do oxidu manganu elektrony, podobně jako my k tomu využíváme molekulu kyslíku).

Bacterial chemolithoautotrophy via manganese oxidation, Nature (2020). DOI: 10.1038/s41586-020-2468-5
Zdroj: California Institute of Technology/Phys.org

Poznámky PH:
Nemohly by nějaké bakterie takto oxidovat i železo? A to nikoliv železnaté na železité soli, ale přímo kovové železo – biologická obdoba rezivění? (Biologická zbraň?) Nemohla by výše zmíněná bakterie zpracovávat i manganovou ocel, tedy práškovou ocel v přítomnosti vody (zde lze předpokládat, že část manganu bude zoxidována na Mn2+; bekterie by pak odstraňováním tohoto povlaku urychlovaly korozi?).
Nicméně, v rozporu s textem výše, existence bakterií oxidujících manganaté ionty v obdobě fotosyntézy již byla zmiňována dříve. Viz např. Prirodovedci.cz.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *