To, že Mars je dnes suchý, není podle nové studie výsledkem jedinečných událostí („mohlo to dopadnout jinak“), ale prostě velikosti naší sousední planety. Takový je alespoň závěr vědců z Washington University v St. Louis.
Nijak se tím nezpochybňují četné důkazy, že na povrchu rudé planety kdysi tekly řeky a existovala i jezera/moře. Za ztrátu husté atmosféry ovšem podle nové studie nemohlo např. chybějící magnetické pole (a v důsledku toho dopad nabitých částic z kosmu), ale už to, že Mars má slabou gravitaci na to, aby si dokázal stabilně udržet lehké prvky. „Pravděpodobně existuje limit velikosti kamenných planet, mají-li si zachovat dostatek vody umožňující obyvatelnost a deskovou tektoniku, přičemž tento limit přesahuje hmotnost Marsu,“ uvádí hlavní autor studie Kun Wang z Washington University v St. Louis. Základní mechanismus je dobře známý, po rozkladu molekuly vody na prvky slabá gravitace neudrží vodík a ten uniká atd. Ze studie pak dle jejích autorů vyplývá i to, jak bychom měli z hlediska obyvatelnosti posuzovat exoplanety. U planet, které se nacházejí v obyvatelných zónách, by se při úvahách o tom, zda mohou podporovat život, měl pravděpodobně klást větší důraz na velikost planety.
Závěry jsou založeny na měření stabilních izotopů draslíku, z nich vědci odhadli přítomnosti, rozložení a množství těkavých prvků na různých planetárních tělesech. V předchozím výzkumu byla stejná metoda již použita ke studiu vzniku Měsíce. Jedná se o jiný postup, než je rovněž využívané měření poměru draslíku a thoria.
Vědci nyní měřili složení izotopů draslíku u 20 dříve potvrzených marsovských meteoritů, které byly vybrány tak, aby reprezentovaly složení křemičitanových hornin na rudé planetě. Závěr zní, že Mars během svého vzniku ztratil více lehčích izotopů draslíku (a tedy i dalších těkavých látek) než Země, ale k ještě mnohem větším ztrátám došlo na Měsíci a planetce 4-Vesta, které jsou ještě menší (a pochopitelně také ještě sušší). Zkoumané meteority mají pokrývat i prakticky celou historii Marsu, protože jsou různého stáří, od stovek milionů až po 4 miliardy let.
Potassium isotope composition of Mars reveals a mechanism of planetary volatile retention, Proceedings of the National Academy of Sciences (2021). DOI: 10.1073/pnas.2101155118
Zdroj: Washington University in St. Louis / Phys.org