Foto: © bluebay2014 / Dollar Photo Club

Materiály na bázi průhledného dřeva

Dřevo průhledné a současně pevnější než sklo by mohlo najít využití třeba v solárních článcích.
Už v březnu ve Stockholmu na KTH Royal Institute of Technology přišli s technologií, která má umožnit vyrábět ze dřeva průhledný materiál v průmyslovém měřítku. V podstatě jde o to, že z dřevní hmoty se chemicky odstraní lignin, tj. polyfenol podílející se na stavbě buněčných stěn stromů. Následně je pak hmotu ještě třeba impregnovat speciálním polymerem.
Zde se jako možné využití zmiňují kromě solárních článků i okna nebo poloprůhledné fasády, jejichž cílem by bylo propouštět světlo, ale současně zachovat soukromí. Dřevo může světlo koncentrovat i rozptylovat, to vše prý díky mikrokanálkům, které ve dřevě původně sloužily k rozvodu vody (poznámka: zřejmě jde prostě o to, jakou stranou se tedy hmota natočí?). Tyto výsledky byly zveřejněny v časopisu Americké chemické společnosti Biomacromolecules. Uvádí se, že díky systému kanálků by dřevo dokonce mohlo vlastnostmi připomínat i optická vlákna.
Výzkumníci z University of Maryland nyní publikovali v časopisu Advanced Materials postup výroby průhledného dřeva, které by mělo navíc lepší mechanické vlastnosti. Když se hmota po odstranění ligninu potáhne epoxidem, je totiž rovněž pevnější než sklo.
Samozřejmě se v této souvislosti zmiňuje, o jak ekologický, netoxický a snadno odbouratelný materiál by šlo (na druhé straně – lignin se ze dřeva odstraňuje máčením v roztoku hydroxidu sodného). V řadě aplikací má význam i to, že dřevo je lehké (automobily? nebo dokonce mobilní elektronika?) a málo tepelně vodivé, po elektrické stránce jde o izolátor.
Zdroj: Phys.org a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *