HUMUSOFT s.r.o. a firma MathWorks, přední výrobce programových nástrojů pro technické výpočty, modelování a simulace, uvádějí na trh České republiky a Slovenska nové vydání výpočetního, vývojového a simulačního prostředí MATLAB R2015b.
MATLAB R2015b přináší nové výkonné jádro jazyka MATLAB (execution engine), funkce pro tvorbu a vizualizaci orientovaných grafů a sítí, možnost snímat data ze senzorů mobilních zařízení s iOS a vylepšenou vizualizaci signálů v Simulinku pro snazší analýzu simulačních výsledků.
Významnou novinkou v základním modulu MATLAB je nové výkonné jádro jazyka MATLAB (execution engine), které zajišťuje rychlejší běh programů. Zdokonalená architektura výkonného jádra využívá just-in-time kompilaci pro veškerý kód v jazyce MATLAB. Rychlejší je zejména volání funkcí, použití objektově orientovaných operací a matematické operace s vektory počítající prvek po prvku (např.: b = ((a+1).*a)./(5-a))
Přidány byly nové grafické funkce, graph a digraph, umožňující tvorbu, analýzu a vizualizaci orientovaných grafů a sítí. Je možné zadat uzly grafu a definovat jejich propojení, přidat váhy a orientaci spojnic. Analýza grafu zahrnuje hledání nejkratší cesty mezi dvěma uzly a další typické úlohy.
Pozadu nezůstala ani podpora hardware. MATLAB můžete napojit na senzory mobilních zařízení Apple se systémem iOS a měřit údaje akcelerometru, úhlové rychlosti, orientace, magnetického pole a polohy. Kromě toho je možné MATLAB napojit na senzory a obrazová data ze zařízení Raspberry Pi 2 a BeagleBone Black.
Modely dynamických systémů vytvářené v grafickém nástroji Simulink lze doplnit aktualizovanými bloky Scope pro vizualizaci simulovaných signálů. Mezi nové možnosti patří zobrazení souhrnných statistik o zobrazeném signálu, triggerovaní signálu na požadovanou událost nebo interaktivní proměření signálu mezi dvěma časovými okamžiky.
Mezi další zajímavé novinky v systému MATLAB R2015b patří:
Akcelerace statistických funkcí pomocí GPU výpočtů, fitování geometrických tvarů v obraze založené na technice 3-D point cloud, rychlejší přístup k databázím, automatické ladění PID regulátoru 2-DOF, podpora nejistých parametrů soustav při robustním ladění regulátorů, knihovna dvoufázových tekutin v nástrojích pro fyzikální modelování soustav, analýza nekonečných anténních polí, podpora datového typu pole buněk (cell array) pro generování zdrojového kódu v jazyce C, run-time ladění hardwarových parametrů FPGA přes rozhraní AXI4.
Samozřejmostí nové verze jsou aktualizace všech stávajících aplikačních knihoven.