Nový editor pro tvorbu živých dokumentů. Využití vícevrstvých neuronových sítí, větší podpora pro Internet věcí.
HUMUSOFT s.r.o. a firma MathWorks®, přední výrobce programových nástrojů pro technické výpočty, modelování a simulace, uvádějí na trh České republiky a Slovenska nové vydání výpočetního, vývojového a simulačního prostředí MATLAB® R2016a.
MATLAB R2016a přináší Live Editor pro tvorbu interaktivních grafických dokumentů, App Designer k programování aplikací s grafickými ovládacími panely, klasifikaci obrazu metodou deep learning s využitím konvolučních neuronových sítí, podporu zařízení Kinect® for Windows® v2 a Raspberry Pi 3 a dvě zcela nové nadstavby: Audio System Toolbox a WLAN System Toolbox.
Významnou novinkou v základním modulu MATLAB je nástroj Live Editor. Live Editor umožňuje tvorbu živých dokumentů obsahujících výsledky a grafické výstupy společně s příslušnými výpočty. Dokumenty lze doplnit formátovanými texty, odkazy, obrázky a rovnicemi. Hotový dokument je možné využívat v MATLABu nebo jej publikovat ve formě HTML či PDF. Interaktivní dokumenty Live Editoru naleznou uplatnění ve výuce středních i vysokých škol, při zpracování laboratorních zpráv a analýz, nebo při dokumentaci a prezentaci dosažených výsledků v oblasti vědy, výzkumu i průmyslu.
App Designer je nový editor pro tvorbu aplikací s grafickými ovládacími panely. Panely mohou zobrazovat čárové či bodové grafy a obsahovat přepínače, otočné voliče, budíky a lineární ukazatele společně se standardními prvky grafických uživatelských rozhraní.
Zajímavé novinky přináší i grafický nástroj Simulink. Modely dynamických systémů mohou reprezentovat několik různých variant, mezi kterými lze přepínat nastavením podmínek v blocích Variant Source a Variant Sink. Začátek práce na novém modelu zjednoduší úvodní stránka Simulinku, která nabízí připravené šablony, seznam naposledy otevřených modelů a vybrané příklady. Práci se Simulinkem zjednoduší i možnost automatické volby vhodného řešiče zohledňující dynamické vlastnosti modelovaného systému.
Deep learning: nový výpočetní aparát v prostředí MATLAB využívá konvolučních neuronových sítí (CNN) a je primárně určen ke klasifikaci obrazu. Připravené funkce umožní sestavení CNN ze zvolených vrstev a její trénování se sadou vstupních obrázků, které reprezentují hledané kategorie objektů. Trénování využívá GPU akceleraci. Naučená neuronová síť slouží ke klasifikaci objektů zobrazených na nových vstupních snímcích.
Nové nadstavby
Audio System Toolbox: návrh a testování systémů pro zpracování zvuku a tvorba VST pluginů
WLAN System Toolbox: simulace, analýza a testování fyzické vrstvy komunikačních systémů WLAN
Mezi další zajímavé novinky v systému MATLAB R2016a patří:
Integrace symbolických výpočtů s prostředím Live Editor včetně grafického vyjádření symbolických výsledků, grafické rozhraní pro učení optického rozpoznávání textu (OCR) na speciální sadu znaků, rekonstrukce 3-D scény metodou Structure from Motion, podpora zařízení Kinect® for Windows® v2, přepracované nástroje pro modelování a simulaci systémů diskrétních událostí, nová technologie redukce rovnic pro rychlejší simulaci fyzikálních modelů, nová knihovna termo-hydraulických prvků a tepelných výměníků, grafické rozhraní Sensitivity Analysis Tool pro určení nejvlivnějších parametrů modelů, přepracované grafické rozhraní pro návrh SISO regulátorů, modelování dielektrika pro analýzu jeho vlivu u antén a anténních polí, funkce FFT a IFFT optimalizované pro generování HDL kódu.
Samozřejmostí nové verze jsou aktualizace všech stávajících aplikačních knihoven.