Bakterie, ilustrační obrázek © Jezper / Dollar Photo Club

Mohou infekce i za rakovinu tlustého střeva?

Bovine Meat and Milk Factors (BMMF) je označován jako infekční agens – podle všeho se jedná cca o plazmid (kruhová DNA), jaký se vyskytuje u bakterií. Člověk může být z masa nebo mléka nakažen buď přímo bakterií, nebo až tímto plazmidem (poznámka: i když pak se asi mělo mluvit spíš o otravě než nákaze?).
BMMF byly nalezeny v séru a mléku skotu a nově také u pacientů s rakovinou tlustého střeva, a to v těsné blízkosti maligních nádorů (ale kupodivu ne přímo v nich). Zde BMMF podle všeho spouštějí chronický zánět, roste pak koncentrace kyslíkových radikálů, zvyšuje se pravděpodobnost mutací a rozvíjejí se nádory. Jde o pravděpodobnost – občas se BMMF najdou i ve zdravém střevě (nebo zatím zdravém?).
Ethel-Michele de Villiers z German Cancer Research Center a její kolegové objevili BMMF již před několika lety. Nyní tým z téže instituce (Harald zur Hausen, Ethel-Michele de Villiers a další) zkoumali roli BMMF při vzniku rakoviny tlustého střelba a konečníku. K detekci patogenů byly použity protilátky namířené zase proti jednomu konkrétnímu proteinu zvanému Rep, respektive makrofágovému markeru CD68, který by měl s BMMF souviset. U pacientů s rakovinou bylo 7,3 % všech střevních buněk v okolí nádoru pozitivních na kombinované signály Rep / CD68, naopak ve střevních buňkách kontrolní skupiny byl tento podíl pouze 1,7 %. U buněk s příslušným signálem byla zjištěna také výrazně vyšší koncentrace kyslíkových radikálů.

Timo Bund el al., „Analysis of chronic inflammatory lesions of the colon for BMMF Rep antigen expression and CD68 macrophage interactions,“ PNAS (2021). www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.2025830118
Zdroj: German Cancer Research Center / MedicalXpress.com

Poznámka PH:
Vzhledem k tomu, co víme o infekčních příčinách nádorů děložního čípku nebo žaludku, podobné zjištění celkem zapadá do současných trendů (viz i k tomu zdůrazňovaný význam mikrobiomu atd.). Příkladem chronického zánětu, který vyústí mnohdy v rakovinu, je třeba onemocnění jater hepatitidou C. Harald zur Hausen, jeden z autorů studie, je nositelem Nobelovy ceny za medicínu (2008) a podílel se právě na objasnění role papilomavirů při vzniku rakoviny hrdla děložního čípku.
I když se nemluví přímo o konkrétní bakterii, asi nepůjde o nějakou podivnost typu DNA plazmidu, který by fungoval jako virus, nebo sám o sobě, ale patogen běžného typu, jen ho ještě autoři studie neznají.
Ad role konzumace hovězího masa a kravského mléka při vzniku onemocnění – zase nevíme. Jsou takto infikované všechny krávy? Některá plemena, krávy v některých oblastech….? Neměla by patogen zabít tepelná úprava? Říct kvůli tomu, že konzumace mléka/mléčných výrobků zvyšuje pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva, je asi příliš kategorické (a u konzumace hovězího masa může jít zase prostě o to, že jde o červené maso, bez ohledu na BMMF).

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *