Pixabay License. Volné pro komerční užití

Na dně oceánu se má nacházet meteorit, který nepochází ze Sluneční soustavy

V roce 2014 se u pobřeží Papuy-Nové Guineje zřítil do oceánu meteorit. Tehdejší data naznačovala, že by se mohlo jednat o „mezihvězdný“ objekt, tedy nepocházející ze Sluneční soustavy. Pokud je to pravda, pak by šlo teprve o třetí známý objekt tohoto typu (po „kometách“ ʻOumuamua a Borisov), navíc pro nás možná přímo dostupný. Podmořská expedice, která by se meteorit pokusila najít, by bez ohledu na pravděpodobnost úspěchu slibovala extrémně cenný výsledek.
Meteorit CNEOS 2014-01-08 měřil asi půl metru a na jeho potenciální mezihvězdný původ poprvé upozornili tehdejší postgraduální student z Harvardu Amir Siraj a profesor z téže instituce Avi Loeb. Rychlost objektu naznačovala, že nemusí být vázán v gravitační studně Slunce. Jenže je tu problém. Data použitá k výpočtu pocházejí z družic Ministerstva obrany USA. Tato data nejsou pod „vědeckou kontrolou“, není známa jejich chybovost, mohou být i záměrně zkreslována atd. Provozovatel prostě logicky nechce říct, co (a jak) přesně systém umí/provádí. Článek z roku 2014 proto vlastně nikdo nebyl ochoten recenzovat.
Letos v dubnu Joel Mozer, vědecký pracovník z US Space Force, prozkoumal utajovaná data a prohlásil, že veřejně známý odhad rychlosti je dostatečně přesný na to, aby skutečně naznačoval mezihvězdný původ meteoritu. Takové tvrzení na nějaké „vědecké uznání“ a publikaci v recenzovaném časopisu ovšem stále nestačilo. Siraj a Loeb si ale na tomto základě řekli, že by přesto stálo za to objekt CNEOS 2014-01-08 najít a blíže prozkoumat.
Velká část meteoritu shořela během pádu do zemské atmosféry a nejspíš zůstaly pouze úlomky rozptýlené na dně oceánu. Nicméně i tak zůstává naděje něco najít. Data z družice v kombinaci s údaji o větru a oceánském proudění mohou oblast hledání zúžit na cca 10 × 10 km. Důležitější je, že úlomky by měly být magnetické, takže ponorka s velkým magnetem by mohla sebrat nepatrné úlomky meteoritu ze dna oceánu. Siraj a Loeb se snaží pro něco takového najít partnera.
Záležitost získala na další kontroverzi ovšem tím, jak A. Loeb mezitím vystupoval v médiích. Těleso ʻOumuamua označil za pravděpodobné dílo mimozemské civilizace (sonda, solární plachta…), pak se ještě vyjadřoval šířeji i k UFO atd. V případě meteoritu CNEOS 2014-01-08 ovšem netvrdí, že jde o nějaký technologický artefakt, téměř jistě půjde o „kus kamene“, ať už ze Sluneční soustavy nebo odněkud odjinud. Projekt má ovšem vzhledem k Loebovi rozměr určité senzačnosti, což možná usnadní financování (sponzor z oblasti masmédií apod.), na druhé straně vědci se od něj ale budou asi zase radši držet dál.

Click to access 1904.07224.pdf

https://arxiv.org/abs/2208.00092
Zdroj: Scott Alan Johnston: An Interstellar Meteor Struck the Earth in 2014, and now Scientists Want to Search for it at the Bottom of the Ocean, Universe Today a další

Poznámky PH:
Ono těles, které nejsou původem ze Sluneční soustavy, je kolem nás nejspíš celkem dost, nešlo jen o ʻOumuamuu a Borisov. Jenže dílem k nim nemáme bezprostřední přístup, dílem to (u meteoritů) nevíme. V textu jsem „třetí známý objekt tohoto typu“ nechal, dle původního zdroje.
Viz také:
Asteroidy zrozené mimo Sluneční soustavu
Objekty mezihvězdného původu mohou být v Oortově oblaku běžné

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. to by byla prdel, kdyby nasli kousek plaste a bylo na tom napsano 2086 US AIR FORCE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *