Jeden z nejznámějších geoglyfů na Nazce, kolibřík. Pixabay License

Na planině Nazca objevili 168 nových geoglyfů

Kresby, respektive rytiny v povrchu na peruánské planině Nazca, představují jednu z nejznámějších archeologických památek. Japonská Yamagata University nyní vydala tiskovou zprávu o nových výsledcích terénních výzkumů provedených s využitím leteckého snímkování a dronů. Výzkum probíhal od června 2019 do února 2020, výsledky však byly publikovány až nyní.
Objeveno bylo přitom 168 nových kreseb, mj. geoglyfy lidí, velbloudů, ptáků, kosatek, kočkovitých šelem a hadů. Výzkum vedli Masato Sakai (Yamagata University) a peruánský archeolog Jorge Olano.
Kultura Nazca existovala v jižním Peru kolem přelomu letopočtu, většina kreseb pochází nejspíš z prvních staletí n. l. Obrazce vznikaly odstraněním tmavé sopečné horniny, čímž se odhalí světlé pískové podloží. Celkem jich nyní známe 358. Nově objevené geoglyfy jsou datovány do období mezi lety 100 př. n. l. a 300 n. l. Většina z nich je malá, do 10 metrů (poznámka PH: jak se všude uvádí, kresby na Nazce jsou viditelné pouze při pohledu shora; nakolik to platí i pro menší objekty?), vedle figurálních kreseb bylo objeveno i 5 přímých linií.
Univerzita v Jamagatě ve spolupráci s výzkumným centrem IBM T. J. Watsona nyní plánuje také studii, která se snaží najít v rozmístění geoglyfů nějakou logiku pomocí systémů umělé inteligence.

Zdroj: Yamagata University Institute of Nasca

Poznámka PH: Pomiňme zjevně záhadologické interpretace. Četl jsem i seriózní úvahy o tom, že by se snad tehdejší lidé mohli dívat na své výtvory z balonů. Nicméně to, že z tehdejších textilií by šlo takový balon technicky vytvořit, skutečně ani v nejmenším nedokazuje, že k tomu také došlo. Vypadá nepravděpodobně, že by tak atraktivní technologie mohla upadnout v zapomnění. Nejspíš celý nápad již mezitím přestal vědce zajímat…?

Syntéza kvalitního grafenu vyžaduje prostředí bez stop kyslíku

Výroba grafenu pro průmyslové použití stále představuje problém. Grafen lze sice získat z obyčejné tuhy …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *