periodická tabulka
autor: Offnfopt, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Nadějná supravodivost objevena u dalšího hydridu, tentokrát thoria

Hydrid thoria ThH10 se zařadil ke sloučeninám, které nabízejí (relativně) vysokoteplotní supravodivost. Ve srovnání s dalšími letos popsanými a z hlediska chemických vzorců analogickými sloučeninami, jako jsou hydrid lanthanu a uranu, není maximální nyní dosažená teplota 161 K (-112 ºC) u ThH10 žádný rekord, nicméně tentokrát vše funguje už za tlaku 0,7 milionů atmosfér. Naopak dříve připravené hydridy typu LaH10 vyžadovaly tlak až 2 miliony atmosfér; obří tlaky představují pro praktické aplikace ještě větší překážku než chlazení.
Výzkum hydridu thoria provedla skupina ruských vědců (hlavní autoři práce Artem Oganov a Ivan Troyan) ze Skoltechu, Moscow Institute of Physics and Technology a dalších institucí. Podle autorů studie z jejich teoretického modelu vyplývá, že by sloučenina ovšem mohla být supravodivá ještě za nižších tlaků a kolem -30 ºC, to se však dosud potvrdit nepodařilo.
V letošním roce se v oblasti výzkumu supravodivosti podle všeho podařilo postoupit opravdu pořádně kupředu. Vždyť ještě před pár roky se maximální dosažená supravodivost pohybovala kolem 135 K – u kuprátů rtuti. Nyní se již blížíme skutečně pokojovým teplotám, i když ne za atmosferického tlaku. Supravodivé prvky se uplatňují i v kvantových počítačích, rozvoj obou těchto disciplín spolu tedy souvisí.
Dmitry V. Semenok et al. Superconductivity at 161 K in thorium hydride ThH10: Synthesis and properties, Materials Today (2019). DOI: 10.1016/j.mattod.2019.10.005
Zdroj: Moscow Institute of Physics and Technology/Phys.org

Viz také: Další rekord pro supravodivost?

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *