Už nějakou dobu víme o tom, že mezi mořskými mlži se vyskytuje přenosná rakovina (tedy de facto parazit, nejde o původní buňky organismu). Nyní se ale ukazuje, že se dokáže přenášet i mezidruhově. Mají to ukazovat případy jak z Atlantiku, tak i ze Středozemního moře.
Podobná forma „nakažlivé rakoviny“ je známa u tasmánských ďáblů i psů (PH: výjimečně dokonce i u člověka, přenos z matky na dítě). V minulosti dvě studie ovšem u „šbeblí“ dokonce naznačily možnost mezidruhového přenosu takového onemocnění. Jedná se o smrtelnou chorobu podobnou leukémii (tzv. hemická neoplazie).
Výzkumníci nyní shromáždili 345 škeblí Venus verrucosa (zaděnka jedlá) z pobřežních oblastí Španělska, Portugalska, Francie, Irska a Chorvatska. U škeblí ve dvou různých pobřežních oblastech Španělska zjistili jeden konkrétní typ této přenosné rakoviny krve. Jedna skupina infikovaných škeblí byla přitom nalezena na atlantickém pobřeží, zatímco druhá ve Středozemním moři ve vzdálenosti skoro 2 000 km.
Celogenomové sekvenování ukázalo, že všechny tyto rakoviny vznikly v jediném mlži a odtud se rozšířily. Jenomže současně autoři studie zjistili, že sekvence odpovídají genomu jiného druhu mořských mlžů, který byl posléze identifikován jako Chamelea gallina (chionka slepičí).
Fylogeneze odhadnutá na základě mitochondriálních a jaderných markerů potvrdila, že tato rakovina vznikla u jednoho druhu a po svém přeskoku se šíří u jiného (u původního možná už ne). Analýza vedla též k závěru, že všechny studované nádory (PH: možná spíše v uvozovkách, nejde o pevné nádory, ale rakovinu krve?) patří do jediné linie.
Šíření mezi Atlantikem a Středozemním mořem možná ukazuje i na vliv lodní dopravy, neúmyslného šíření patogenů lidskou činností atd.
Yonemitsu et al, A single clonal lineage of transmissible cancer identified in two marine mussel species in South America and Europe, eLife (2022). DOI: 10.7554/eLife.66946
Zdroj: eLife/Phys.org