Aktuální skóre je 82 měsíců u Saturnu, 79 u Jupiteru. 20 nově objevených měsíců, o které se rozrostl Saturn, má průměr okolo 5 km. 17 z nich obíhá planetu retrográdně, tj. proti směru rotace Saturnu kolem osy. Co se týče zbylých 3 měsíců (prográdních), 2 z nich jsou blízko planety a oběh jim trvá asi za 2 roky. Třetí z nich a většina nově objevených retrográdních měsíců dokončí svou dráhu asi za 3 roky.
Měsíce Saturnu se dělí do různých skupin (rodin); podle toho, do kterých skupin zařadíme nové měsíce, se jim pak budou vybírat i jména. Dva z nově objevených prográdních měsíců by měly patřit patřit do skupiny, jejíž názvy se odvozují z mytologie Inuitů (Eskymáků). Všechny pravděpodobně vznikly kdysi rozpadem jediného většího měsíce. Totéž pak zřejmě platí i pro dva retrográdní měsíce, které spolu s již známými retrográdními měsíci budou patřit do skupiny s názvy podle mytologie severské (tzv. Norse group). Jeden z nově objevených retrográdních měsíců je pak vůbec nejvzdálenější dosud známou oběžnicí planety. A nakonec třetí prográdní měsíc asi patří do skupiny měsíců „keltských“ (skupina Galů), ale obíhá mnohem dále než ostatní z nich, což naznačuje nějaké složitější procesy spojené s jeho přesunem (eventuálně může být stejný sklon oběžné dráhy, podle něhož se měsíce dělí do skupin, v tomto případě jen náhoda).
Seskupování měsíců do skupin, které zřejmě ukazují na jejich společný původ z jednoho tělesa, se používá i v případě Jupiteru. Kolem obou planet podle všeho v minulosti docházelo k masivním srážkám, ať už mezi samotnými měsíci, nebo mezi měsíci a asteroidy/kometami. Saturn byl ve svých počátcích obklopen rotujícím diskem prachu a plynu. K rozpadu měsíců podle všeho došlo až poté, co bylo formování planety dokončeno, takový disk již v době srážek asi neexistoval (poznámka: prstence Saturnu mohou být pozůstatkem tohoto původního disku, mohly se ale vytvořit až dalšími rozpady měsíců; o tom nepanuje shoda).
Objev nových měsíců oznámila International Astronomical Union Minor Planet Center. Tým stojící za aktuálními výsledky vedl astronom Scott S. Sheppard z Carnegie Institution for Science, pozorování byla provedena na dalekohledem Subaru na havajské observatoři Mauna Kea. NASA přijímá návrhy na pojmenování nově objevených měsíců i od veřejnosti.
Video na Youtube
Zdroj: NASA/Phys.org) a další
Rodiny Saturnových měsíců podle Wikipedia.cz