Octomilky (ovocné mušky) přitahuje pivo, někdy se tímto způsobem i hubí. Výzkum belgických a německých vědců nyní ukázal, že ne všechny druhy ovocných mušek mají rády stejné pivo. Tento objev by mohl vést k vývoji lepších strategií boje proti škodlivému hmyzu v zemědělství.
Během vánočně-silvestrovského období obžerství a opilství tedy zajímavost ze světa piva…
Vědci z Centra mikrobiologie VIB-KU Leuven v Belgii ve spolupráci s kolegy z německého Institutu Maxe Plancka pro chemickou ekologii a belgickou společností BioBest zkoumali, která aromata přitahují ovocné mušky. Studie se zaměřila na dva druhy ovocných mušek – celkem neškodnou, maximálně trochu otravnou Drosophilu melanogaster, kterou potkáváme občas i doma a která preferuje přezrálé ovoce, a Drosophilu suzukii. Ta je vážnou pohromou, protože klade vajíčka do nezralého ovoce včetně hroznů, což vede k obrovským škodám v zemědělství. Navíc se Drosophila suzukii prý ještě rozšiřuje v důsledku klimatickým změn.
Pivo každopádně obsahuje řadu látek, s nimiž se mušky setkávají i ve svém přirozeném prostředí (respektive sloučenin různě podobných atd.).
Na základě podrobné chemické analýzy 250 belgických piv vybrali vědci 45 piv s velmi rozdílnými aromatickými profily, aby odhalili, která piva přitahují ovocné mušky nejvíce. Testy odhalily, že D. suzukii dává jasnou přednost více chmeleným světlým pivům a tripelům (belgická klášterní/trapistická piva), zatímco D. melanogaster dává přednost typu ale, tmavým a polotmavým pivům, stejně jako ovocným pivům a pivům s vysokým stupněm prokvašení.
Zdá se to být i logické: Světlá piva a tripely obsahují bylinné a chmelové vůně, které jsou srovnatelné se zeleným, dozrávajícím ovocem. Piva obsahují více esterů, kyselin a fenolů, které jsou typické pro zralé ovoce.
Látka geraniol (květinová a ovocná vůně) pak podle všeho přímo odpuzuje mušku D. Melanogaster, sotva by ale byla účinná proti D. Suzukii. Další pokusy například naznačily, že určité rostliny, jako je vavřín a tymián, by mohly být využity k odlákání škodlivé D. suzukii od ovocných rostlin – bez použití dalších chemických prostředků.
Maria C. Dzialo et al, Drosophila suzukii and Drosophila melanogaster prefer distinct microbial and plant aroma compounds in a complex fermented matrix, iScience (2024). DOI: 10.1016/j.isci.2024.111141, https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(24)02366-6
Zdroj: VIB (the Flanders Institute for Biotechnology) / Phys.org
Poznámka PH: Zbývá se zeptat: jakým druhem mušky z hlediska pivních preferencí jste vy sami? Nebo na vás toto dělení neplatí, např. vám chutná jakékoliv pivo? Na mě to sedí – mám rád ovocná a pšeničná piva, nikoliv piva hořká, silně chmelená (tedy odpovídám té zemědělsky neškodné mušce). Příslušné „základní rozdělení“ piv na dva hlavní chuťové profily mi tedy dává smysl. (Jinak chmel jako rostlina mi je sympatický a chápu, že prostě je podstatnou částí piva, navíc je zdravotně prospěšný… Navíc u nás se logicky pije především pivo českého typu, nikoliv pšenice/ovoce. Vlastně tedy preferuji piva, která chutnají spíš jako cider…)
zrovna tie dve zložky chmeľu nejako zdravé nie sú, lupulín a dupulín 🙂