Periodická tabulka prvků, autor: Cepheus, zdroj: Wikimedia Commons, licence obrázku public domain
Periodická tabulka prvků, autor: Cepheus, zdroj: Wikimedia Commons, licence obrázku public domain

Nemagnetický prvek zvyšuje magnetismus

Podle veškeré logiky by smícháním magnetického a nemagnetického materiálu měl magnetismus poklesnout. Skandium to vidí jinak.

Yaroslav Mudryk a jeho kolegové z Ames Laboratory (spadá pod americké ministerstvo energetiky) zjistili, že když do slitiny gadolinia a germania přidají prakticky nemagnetické skandium, dostanou ještě silnější magnet. Pro výsledek bylo nejdůležitější, aby taková možnost vůbec někoho napadla. Skandium je nejen nemagnetické, ale jako prvek vzácných zemin i drahé, takže s ním v této souvislosti dosud nikdo prakticky neexperimentoval.
Po roce 1997 ale Vitalij Pecharsky a Karl Gschneidner objevili, že ve slitinách kovů vzácných zemin může nastávat velký magnetokalorický jev (magnetokalorický jev je výdej či pohlcení tepla při změně magnetického pole). Od té doby se přece jen začalo uvažovat i o souvislosti vzácných kovů a magnetismu a byla vyvinuta řada simulačních/výpočetních metod. Díky tomu v tomto případě bylo to, že malé množství skandia může zvyšovat magnetický moment lanthanoidu gadolinia, předpovězeno už předem – a to na základě předpokládané interakce mezi jejich valenčními elektrony, které i ze skandia udělá feromagnet. Vypočítané vlastnosti slitiny byly posléze potvrzeny i experimentálně, což mj. ukazuje i sílu současných simulačních technik. Objev by také mohl podstatně rozšířit postupy používané pro přípravu magnetických materiálů se specifickými vlastnostmi.
Práce byla publikována v Chemistry of Materials.
Zdroj: Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *