Zdroj: Pixabay, Pixabay License. Volné pro komerční užití

Neurotrasmiter GABA může neurony i excitovat

Kyselina gama-aminomáselná, GABA, je považována za hlavní inhibiční neurotransmiter v mozku, který tlumí schopnost neuronů komunikovat mezi sebou. Prodává se jako doplněk stravy pro uklidnění, relaxaci, zlepšení spánku atp.
GABA hraje roli v mnoha, ne-li ve všech mozkových funkcích, a často je popisována jako protiklad glutamátu, hlavního excitačního neurotransmiteru v mozku.
Podle nové studie však GABA může v závislosti na kontextu neurony jak inhibovat, tak i excitovat, uvádí hlavní autor nové studie D. James Surmeie z Northwestern University. Nové výsledky se týkají minimálně neuronů, které spojují část mozku striatum („žíhané jádro“) s dalšími strukturami (projekční neurony). Tyto neurony přitom ve striatu tvoří až 95 % všech buněk. Tato oblast mozku je zapojena do rozhodovacích funkcí, včetně motorické kontroly, emocí a vytváření návyků.
Z výzkumu vyplývá, že GABA může i probouzet neurony v klidovém stavu a připravit je na vstup glutamátu. Inhibiční povaha GABA naopak vstupuje do hry pouze tehdy, když jsou neurony blízko prahu přetížení. GABA potom zajišťuje, že nervové buňky reagují pouze na nejsilnější a nejvýznamnější vstupy, čímž se snižuje „nervový šum“ – to je cca. standardní způsob, jak se vykládá role GABA v mozku. Nicméně podle nové práce GABA není striktně inhibitor aktivity mozkových buněk.
Vše výše popsané má medicínský přesah, týká se pochopitelně i „špatného fungování mozku“. Možná se příslušné interakce nějak mění u Parkinsonovy a Huntingtonovy choroby, v případě Parkinsonovy choroby se zrovna zpracování/fungování GABA ve striatu může měnit nějak zásadněji.

A snad na závěr – komplikace v tom, jak funguje mozek, mají mít vztah i k vývoji neuronových sítí. Mozek funguje zřejmě složitěji, než si myslíme, ale zda to je přednost, nebo naopak? (Poznámka PH: Navíc je zde evoluční dědictví, trade-off… Vůbec z toho samo o sobě ale nevyplývá, že podobné vlastnosti by měly mít i pokročilé systémy umělé inteligence, aspoň podle mě. Argumentace v průvodní tiskové zprávě jde tedy tímto směrem, ale…)

Michelle Day et al, GABAergic regulation of striatal spiny projection neurons depends upon their activity state, PLOS Biology (2024). DOI: 10.1371/journal.pbio.3002483
Zdroj: Northwestern University / MedicalXpress.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *