Taurin je obsažen v řadě doplňků stravy a také v energetických nápojích. Víme, že nedostatek taurinu u zvířat i lidí může vyvolávat problémy různého typu, názory na účelnost jeho plošného podávání u člověka se však různí. Nové dvě studie publikované v Science vychvalují taurin až do nebe, látka má obecně fungovat jako brzda stárnutí. Výzkum, na němž se podílely desítku specialistů na stárnutí z celého světa, zjistil, že doplňky s taurinem mohou zpomalit proces stárnutí u červů, myší a opic a dokonce mohou prodloužit zdravý život myší středního věku až o 12 %.
Vijay Yadav z Columbia univerzity, který byl hlavním autorem, se na taurin zaměřil poté, co zaznamenal jeho roli při stavbě kostí v souvislosti s výzkumem osteoporózy. Ve stejné době další vědci zjišťovali, že hladina taurinu souvisí s prací imunitního systému, obezitou a funkcemi nervové soustavy.
„Uvědomili jsme si, že pokud taurin reguluje všechny tyto procesy, pak možná jeho hladina v krvi přímo ovlivňuje i celkový zdravotní stav a délku života,“ uvádí V. Yadav. Yadavův tým nejprve zkoumal hladiny taurinu v krevním řečišti myší, opic a lidí a zjistil, že množství taurinu s věkem výrazně klesá. U lidí byla hladina taurinu u šedesátiletých jedinců jen asi třetinová oproti koncentraci zjištěné u pětiletých dětí. To samozřejmě ještě nic neříká o kauzalitě, vědce to ale podnítilo k uspořádání velkého pokusu na myších. Začali s téměř 250 čtrnáctiměsíčními myšími samicemi i samci (v přepočtu na lidi asi 45 let). Každý den výzkumníci podávali polovině z nich taurin nebo placebo (fyziologický roztok). Na konci experimentu Yadav a jeho tým zjistili, že taurin prodloužil průměrnou délku života u samic o 12 % a u myšáků o 10 %. Pro myši to znamenalo tři až čtyři měsíce navíc (což odpovídá přibližně sedmi až osmi lidským rokům).
Dále další výzkumníci zkoumali vliv suplementace taurinem na zdraví a délku života u dalších živočišných druhů. Opět u myší se zjistilo, že ve věku dvou let (60 let u člověka) byla zvířata s doplňky taurinu po dobu jednoho roku téměř ve všech ohledech zdravější než jejich protějšky, kterým nebyla podávána žádná léčba. Taurin potlačoval u myších samic (včetně myší v menopauze) přibývání na váze související s věkem, zvyšoval výdej energie, potlačoval úbytek kostní hmoty, zlepšoval výdrž i sílu svalů, snižoval depresivní a úzkostné chování i inzulinovou rezistenci a způsoboval, že imunitní systém fungoval jako v mladším věku.
Na buněčné úrovni taurin zlepšil mnoho funkcí, které se obvykle s věkem zhoršují: Snížil se počet zombie buněk (starých buněk, které by měly zemřít, ale místo toho se udržují naživu a uvolňují škodlivé látky), zvýšilo se přežití buněk při nedostatku telomerázy (tj. souvisí se schopností buněk se dělit), zvýšil se počet kmenových buněk přítomných v některých tkáních (které mohou pomoci tkáním při hojení/obnově), zlepšila se výkonnost mitochondrií, kleslo poškození DNA a zlepšila se schopnost buněk reagovat na živiny.
Podobné zdravotní účinky doplňků taurinu byly pozorovány u opic makak rhesus. Když makakové středního věku dostávali denně doplňky taurinu po dobu šesti měsíců, nepřibývali na váze, snížila se jim hladina glukózy v krvi nalačno a markery poškození jater, zvýšila se hustota kostí v páteři a nohách a zlepšilo se fungování imunitního systému.
Z toho tedy ještě nevyplývá, že by doplňky s taurinem měly stejný/obdobný dopad u člověka, ale je to celkem pravděpodobné. Yadav a jeho tým se zabývali i vztahem mezi hladinou taurinu a přibližně 50 zdravotními parametry u 12 000 dospělých Evropanů ve věku 60 let a více. Celkově byli lidé s vyšší hladinou taurinu zdravější, měli méně případů cukrovky 2. typu, nižší míru obezity, nižší hypertenzi a nižší míru zánětů. Kauzalitu to nedokazuje, ale pokud zde je, datům to odpovídá.
Další studie pak testovala, zda hladina taurinu reaguje na cvičení (které by mělo zlepšovat zdraví). Výzkumníci měřili hladinu taurinu před a po ukončení náročného cyklistického tréninku u různých sportovců a lidí se sedavým způsobem života a zjistili, že u všech skupin sportovců (sprinterů, vytrvalostních běžců i kulturistů) i nesportovců došlo k významnému zvýšení hladiny taurinu. (Poznámka PH: což ale lze chápat i tak, že taurin nemusí být příčinou, pouze důsledkem; to samozřejmě ale zase neladí s pokusy popsanými výše.)
Výhodou taurinu je i to, že nejsou známy žádné jeho toxické účinky.
Parminder Singh et al, Taurine deficiency as a driver of aging, Science (2023). DOI: 10.1126/science.abn9257. www.science.org/doi/10.1126/science.abn9257
Joseph McGaunn et al, Taurine linked with healthy aging, Science (2023). DOI: 10.1126/science.adi3025 , www.science.org/doi/10.1126/science.adi3025
Zdroj: Columbia University Irving Medical Center / MedicalXpress.com
Poznámky PH:
Tak vida, i u myší může být menopauza? Nejčastěji se uvádí, že vedle člověka se tento jev týká jen kosatek.
Taurin se vytváří v organismu z cysteinu, přímo ho obsahuje maso včetně mořských produktů.
Historie opakuje a funkční věci recykluje. O tom by Pepek námořník nebo vinaři z Burgund mohli vyprávět. RedBullí marketing chválím za dobrý pokus.
pokud by se skutecne prokazala tak velka prospesnost taurinu, myslim prospech by z toho meli vice dodavatele doplnku nebo casem i leku nez vyrobci energetickych napoju (prece jenom, ty jsou zase plne cukru, sladidel, cili hure presvedcit nekoho, ze si je ma kupovat kvuli svemu zdravi…)
Pokud by se dožitý věk plošně zvýšil o osm let, nastal by problém s nákupem vyspělé vojenské techniky za mořem, protože bychom to my důchodci na důchodech vesele probendili 🙂 🙂 🙂