Zdroj: Pixabay, Pixabay License. Volné pro komerční užití

Nová terapie zastavila Alzheimerovu chorobu, zatím u opic

Oligodeoxynukleotidy CpG aktivují buňky imunitního systému, takže ty začnou likvidovat struktury v mozku spojované s postupem Alzheimerovy poruchy – proteiny tau a plaky beta amyloidů. Nový výzkum vedený vědci z NYU Grossman School of Medicine uvádí, že po aplikaci léčiva pokleslo množství beta amyloidů v mozku o 59 %. Tyto plaky dle studie po nahromadění ucpávají spoje mezi neurony a tím mění funkci mozku (poznámka PH: jinde se kauzalita ovšem až tak jednoznačně nepopisuje). V mozcích léčených zvířat pokleslo i množství proteinu tau.
Podle autorů výzkumu tato léčba obecně posiluje kognitivní schopnosti. Léčené opice měly pak při řešení různých hádanek podobné výsledky jako mladá dospělá zvířata, dokázaly se lépe i znovu učit.
Na rozdíl od jiných dosud zkoušených metod přitom oligodeoxynukleotidy CpG stimulovaly imunitní systém pouze mírně, takže nedošlo k nadměrné imunitní reakci, která by se v mozku projevila zánětem. Tem pak také poškozuje mozek nebo rovnou nervové buňky zabíjí. Léčba se proto prováděla v cyklech/s přestávkami, během nichž se imunitní systém opět utlumil.
Testování bylo provedeno na kotulech veverovitých, což jsou opice Nového světa z čeledi malpovitých. Do experimentu bylo zařazeno 15 samic ve věku 17 až 19 let. Během stárnutí se u tohoto druhu vyvíjejí prakticky u všech jedinců neurodegenerativní změny, které připomínají Alzheimerovu chorobu člověka. Tato podobnost dává naději, že stejný postup by mohl fungovat i u lidí.
Osm opic dostávalo dávku léčiva jednou měsíčně po dobu 2 let, zbytek placebo. Vědci sledovali chování těchto dvou skupin a porovnávali vzorky mozkové tkáně a krve, sledovalo se ukládání plaku, hladina proteinu tau a důkazy o zánětu.
Test byl proveden u starších zvířat, které již vykazovaly větší nebo menší známky neurodegenerace. Otázkou je, zda u mladších by se nástup choroby takto podařilo zcela odvrátit. Autoři výzkumu by rádi zkusili tuto léčbu na lidech s mírnými kognitivními poruchami; mohla by pomáhat i při jiných neurodegenerativních poruchách postihujících mozek.

Akash G Patel, Pramod N Nehete, Sara R Krivoshik, Xuewei Pei, Elizabeth L Cho, Bharti P Nehete, Margish D Ramani, Yongzhao Shao, Lawrence E Williams, Thomas Wisniewski, Henrieta Scholtzova, Innate immunity stimulation via CpG oligodeoxynucleotides ameliorates Alzheimer’s disease pathology in aged squirrel monkeys, Brain, 2021;, awab129, https://doi.org/10.1093/brain/awab129

Zdroj: NYU Langone Health / MedicalXpress.com

Poznámka: Oligodeoxynukleotidy obsahující dimery guaninu a cytidinu (CpG ODN) jsou syntetické látky, testují i jako protinádorové léčivo (zde by měly opět fungovat jako aktivátor imunitního systému).

Foto: © Dollar Photo Club

Týden na ITBiz: Kdo stojí za provozem na internetu

Zpravodajskému obsahu s využitím AI nevěří polovina Čechů. Svaz průmyslu: V ČR se nikdo nezabývá …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *