(c) Graphicstock

Objevili dosud neznámý typ neutronové hvězdy, asi pomalu rotující magnetar

Astronomové objevili neobvyklou neutronovou hvězdu vysílající rádiový signál, která se otáčí extrémně pomalu – za 76 sekund. Výsledek se podařil díky radioteleskopu MeerKAT v Jihoafrické republice a studie byla publikována v Nature Astronomy.
Hvězdu astronomové původně detekovali na základě jediného pulsu. Poté bylo možné potvrdit více pulzů pomocí souběžných po sobě jdoucích osmisekundových snímků oblohy a potvrdit tak její polohu. Neutronová hvězda PSR J0901-4046 vykazuje podle všeho nejméně sedm různých typů pulsů, z nichž některé jsou silně periodické. Nejdelší z nich trvají až 300 milisekund, což je mnohem více než pro známé neutronové hvězdy vyzařující v rádiové oblasti.
Objevitelé se domnívají, že příslušná neutronová hvězda bude spadat mezi magnetary, ale dosud neznámého typu (magnetary obvykle rotují mnohem rychleji).
Hlavní autorka studie Manisha Caleb z University of Sydney uvádí, že rádiové záření ze zdroje bylo také detekováno pouze během 0,5 % doby jeho periody rotace. To, že se rádiový paprsek protnul se Zemí, je tedy velká náhoda. Z čehož výzkumníci zase odhadují, že pomalu rotujících neutronových hvězd může být v Mléčné dráze mnohem více, pouze jsme je zatím nezachytili.
Většina stávajících průzkumů pulsarů (magnetar je druhem pulsaru) po hvězdách s takto dlouhými periodami rotace vůbec nepátrá.
Doba rotace objektu PSR J0901-4046 by sice mohla odpovídat spíše bílému trpaslíkovi než neutronové hvězdě, ale s tím zase není ve shodě pozorované záření (profil na více vlnových délkách).

Manisha Caleb, Discovery of a radio-emitting neutron star with an ultra-long spin period of 76 s, Nature Astronomy (2022). DOI: 10.1038/s41550-022-01688-x. www.nature.com/articles/s41550-022-01688-x
Zdroj: University of Sydney, University of Manchester / Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *