Futhark, runové abecední písmo severní části Evropy, je pravděpodobně odvozeno od latinky. Z čehož lze zase vyvodit, že by mělo vzniknout až v souvislosti s rozšiřováním římské říše na sever, ne dříve než v 1. stol. př. n. l. Ani to ale není zcela jisté, inspirací mohly být i řecké abecedy, obchodní kontakt starší než vojenská expanze Říma atd.
Až dosud jsme znali nejstarší runové nápisy z 2. stol. n. l. Používání run pak zaniklo s christianizací, ve střední germánské Evropě kolem r. 700, na vzdálenějším severu až cca v 11. století (přece jen runy byly nějak spojené s germánským náboženstvím, i když se samozřejmě daly používat i zcela civilně třeba pro účetní záznamy, obchodí smlouvy apod.).
V Norsku bylo nalezeno asi 30 runových nápisů (kamenů) z doby římské, tedy cca z 1.-4. stol. (v originálu doba železná, vzhledem k chronologii používané u nás je to ovšem matoucí). Ten možná vůbec nejstarší v roce 2021 objevili vědci r. 2021, když prováděli vykopávky na pohřebišti Hole poblíž jezera Tyrifjorden v jižním Norsku kousek od Osla. Příslušný objev byl ovšem publikován až nyní.
Naleziště se skládá z plochých hrobů a mohyl, v nichž výkop jednoho z pohřbů odhalil zbytky zpopelněných lidských kostí, dřevěné uhlí a červenohnědý pískovec (asi 30 cm) pokrytý runami. Do kamene je vyryto osm run, které se čtou nějak jako Idibera, Idiberug, Idibergu, Idiberga nebo Idiberung, Buď jde o ženské jméno, nebo o jméno následované slovem odpovídajícím našemu „pro“ (Idibergu/Idiberga…).
Osteologická studie naznačuje, že zemřelý byl dospělý člověk, pohlaví se určit nepodařilo. Uhlíková datování organických pozůstatků určilo stáří pohřbu do období 1-250 n. l. (poznámka PH: to pro relativně nedávnou minulost není možné datování přesnější?) Vezmeme-li střední hodnotu, pak by šlo nejspíš opravdu o nejstarší doklad o používání run.
Každopádně mezi tímto nálezem a obdobím Vikingů se dost změnil jak způsob psaní, ale téměř jistě i jazyk. Důsledkem jsou značné nejistoty, i když je logické předpokládat, že nápis odpovídá jménu pohřbené (nebo snad pohřbeného) atd.
Zdroj: HeritageDaily/Kulturhistorisk museum Oslo a další
Viz také: Nález nejstaršího písma u Slovanů. Není to hlaholice, ale nápis ve starogermánských runách