Jupiterův nejvzdálenější a druhý největší galileovský měsíc Callisto vypadá z geologického hlediska nezajímavě. V 90. letech však sonda Galileo na základě měření magnetismu Callista vnesla do hry možnost, že pod ledových povrchem by se zde podobně jako v případě Europy mohl skrývat oceán slané kapalné vody.
Důkazy o podpovrchovém oceánu Callista ale byly neprůkazné, protože měsíc má intenzivní ionosféru. Vědci se domnívali, že tato elektricky vodivá horní část atmosféry by mohla napodobovat magnetický otisk slaného, elektricky vodivého oceánu.
Nyní astronomové znovu podrobněji prověřili data ze sondy Galileo. Rozšířená analýza má existenci podpovrchového oceánu velmi silně podporovat.
Závěr zní, že samotná ionosféra Callista nemůže vysvětlit všechna dosavadní pozorování, ale podpovrchový oceán v kombinaci s ionosférou ano. Při dalším zkoumání, které scénáře nejlépe odpovídají datům, vědci předpověděli, že oceán má pravděpodobně hloubku nejméně desítky kilometrů a je uzavřen pod pevným ledovým krunýřem, který sám o sobě může být silný od desítek do stovek kilometrů. Pod pravděpodobným oceánem se nachází skalnaté nitro.
Corey J. Cochrane et al, Stronger Evidence of a Subsurface Ocean Within Callisto From a Multifrequency Investigation of Its Induced Magnetic Field, AGU Advances (2025). DOI: 10.1029/2024AV001237
Zdroj: Sarah Stanle: Jupiter’s moon Callisto is very likely an ocean world, Eos / Phys.org, přeloženo / zkráceno