Foto: © nanomanpro / Dollar Photo Club

Oxid grafenu na křemíku je nepropustný

Vědci z Curtin University zjistili, že nanesením tenké a průhledné vrstvy oxidu grafenu vzniká nepropustná bariéra, kterou lze využít k ochraně uměleckých děl, prevenci koroze kovů a výrobě solárních článků s vyšší účinností.

Jeden z autorů studie Nadim Darwish uvedl, že ochranné vrstvy na křemíku se sice již používají jako prostředek zvyšující účinnost v zařízeních, jako jsou solární články a mikročipy, ale postup vytváření těchto struktur byl dosud komplikovaný a vyžadoval vysoce specializované laboratoře/výrobní provozy.
„Křemíkové solární články v řadě případů vyžadují nanesení vrstvy oxidu hlinitého, oxidu křemičitého nebo jiného materiálu, aby se zvýšila jejich účinnost při přeměně slunečního světla na elektřinu. Naším průlomem bylo zjištění, že oxid grafenu rychle reaguje s křemíkem bez potřeby externích katalyzátorů, přísad nebo složitých postupů,“ říká N. Darwish. „Zjistili jsme, že oxid grafenu chrání křemík před okolním kyslíkem po dobu nejméně 30 dní.“
Autoři studie dále předpokládají, že grafen a oxid grafenu půjde používat např. také k ochraně citlivých materiálů před plyny a dalšími nepříznivými vlivy okolního prostředí včetně ultrafialového záření. „Tenká, neviditelná a pružná vrstva při aplikaci na umělecká díla, jako jsou obrazy a známky, by je mohla chránit před škodlivým světlem a vlhkostí, aniž by bylo nutné pokrývat umělecká díla tlustým sklem nebo ochrannými vrstvami, které negativně ovlivňují příslušný estetická zážitek,“ dodává spoluautorka článku Soraya Rahpeima.

Soraya Rahpeima et al, Impermeable Graphene Oxide Protects Silicon from Oxidation, ACS Applied Materials & Interfaces (2021). DOI: 10.1021/acsami.1c06495
Zdroj: Curtin University / Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

2 comments

  1. Mohu prosím poprosit o stránku kde si přečtu co je to oxid grafenu? Jelikož grafen je popsan jako „2d“ vrstva o tloušťce jednoho atomů tak opravdu nevím kam se tam vejde ten kyslík a i obrázek co jste si půjčili na Wikipedii zobrazuje prostě grafen nikoliv jeho oxid.

  2. btw, grafen neni nutne monoatomarni vrstva, vsak se popisuje i dvojvrstvy, trojvrstvy grafen atd.
    kyslik v oxidu grafenu je holt nahore, mimo rovinu. ale tak nakonec nevadi, ze to neni v jedne rovine, i 2d materialy z 1 prvku mohou byt zvlnene.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Graphite_oxide

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *