Vědci z Cornellovy univerzity poskytli jednoduché a komplexní vysvětlení jasných radarových odrazů, které byly původně interpretovány jako kapalná voda pod ledovou čepičkou na jižním pólu Marsu.
Nové simulace ukazují, že malé změny ve vrstvách vodního ledu – příliš jemné na to, aby je pozemní radarové přístroje dokázaly rozlišit – mohou způsobit interferenci mezi radarovými vlnami. Tato interference pak může vytvářet odrazy, jejichž intenzita a proměnlivost odpovídá dosavadním pozorováním – nejen v oblasti, která je považována za tekutou vodu, ale i v celé oblasti tzv. jižních polárních vrstev.
„Nemohu říci, že je vyloučeno, že se tam dole nachází kapalná voda, ale ukazujeme existenci mnohem jednoduššího vysvětlení,“ uvádí spoluautor výzkumu Daniel Lalich. Zatímco stejné jasné radarové odrazy by na Zemi pravděpodobně ukazovaly na podledovcové jezero, teplotní a tlakové podmínky na Marsu jsou velmi odlišné. Prostě by se ti, kdo hledají život na současném Marsu, měli podle D. Lalicha měli smířit s tím, že blízko povrchu žádná kapalná voda není.
Daniel Lalich, Small Variations in Ice Composition and Layer Thickness Explain Bright Reflections Below Martian Polar Cap Without Liquid Water, Science Advances (2024). DOI: 10.1126/sciadv.adj9546. www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adj9546
Zdroj: Cornell University / Phys.org