Pixabay License. Volné pro komerční užití

Pod zikkuratem byl jantar

Jantarová stezka spojovala po tisíciletí Pobaltí se Středomořím. Ucelenější podobu získala v době bronzové, tedy cca po roce 1800 př. n. l. Nicméně s jantarem se obchodovalo i na mnohem větší vzdálenosti, alespoň někdy. V roce 1914 byly při vykopávkách zikkuratu v asyrském Aššuru nalezeny dva korálky datované do období 1800-1750 př. n. l., odlišné od zbytku nálezu. Jejich materiál byl nyní pomocí infračervené spektroskopie s Fourierovou transformací identifikován jako jantar. Získaná spektra do značné míry shodovala se spektry baltského jantaru (sukcinitu), i když je pravda, že materiál byl hodně zvětralý.
Korálky tak představují jedny z nejstarších vzorků jantaru v jihozápadní Asii a zároveň jedny z nejvzdálenějších nálezů, měřeno tedy od Pobaltí.
Asýrie jako politický útvar už tehdy existovala, první písemné záznamy o ní máme z doby třetí dynastie urské, V dané době zrovna probíhal v Mezopotámii zápas o moc, z něhož vítězně vzešel Babylón (vznik Starobabylonské říše za Chammurapiho).
Mimochodem, průvodní tisková zpráva zmiňuje, že ve Středomoří byl jantar až do cca 16. stol. př. n. l. velmi vzácný, snad šlo o nějaký exkluzivní dar apod. Což zase mělo souviset s tím, že monopol na jantar (obchod s jantarem) měla únětická kultura, jejíž bohatství na tomto obchodu mělo být do značné míry založeno; v této souvislosti je zmíněn i Disk z Nebry (tedy se předpokládá toto datování, viz také: Disk z Nebry je prý mladší – a tudíž ne tak výjimečný). Až po zániku únětické kultury začal být jantar ve Středomoří a na Blízkém východě dostupný ve větším množství.

Jan-Heinrich Bunnefeld et al, Baltic Amber in Aššur. Forms and Significance of Amber Exchange between Europe and the Middle East, c.2000–1300 BC, Acta Archaeologica (2023). DOI: 10.1163/16000390-20210031
Zdroj: Landesmuseum für Vorgeschichte / Phys.org

Poznámka PH: Ad jantar ve starověku. Trocha nostalgie, kdo četl knihu Černé koráby (autor Joe Alex) a námořní výpravě Kréťanů/Řeků s cílem dostat se ke zdroji jantaru, přes Černé moře, východoevropská řeky a zpět „druhou stranou“ až k Gibraltaru?

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. Četl jsem jako dítě. Oba díly (edice KOD) mám ještě někde schované. Před nějakou dobou jsem si obstaral audioknihu v originálním (polském) znění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *