Má jít o kombinaci vlastností, které se vedle sebe obvykle nevyskytují. Na univerzitě v Bayreuthu připravili materiál, který je současně tvrdý jako diamant, prakticky nestlačitelný a přitom dobře vede elektrický proud.
Látka má podivný chemický vzorec Re2(N2)(N)2, jde tedy o nitrid, kde je jeden atom dusíku navíc (pernitrid? rhenium nitride pernitride). Sloučeninu se podařilo připravit za velmi vysokých tlaků 40-90 GPa (dosažených pomocí diamantové kovadliny) a poté její vlastnosti analyzovat na synchrotronu Petra III v Hamburku. Za nestlačitelnost mají zřejmě odpovídat právě 2 atomy dusíku vázané k sobě v pernitridové skupině (poznámka: i když kovové nitridy bývají velmi tvrdé obecně, nemusejí být „per“).
V laboratořích v Bayreuthu se nakonec podařilo proces výroby trochu zjednodušit, takže potřebný tlak klesl na 33 GPa. Kovové rhenium za těchto podmínek reaguje s azidem amonným NH4N3. Vzniklá látka Re2(N2)(N)2 by pak měla být stabilní za běžných podmínek. Podle autorů výzkumu by různé exotické nitridy kovů mohly být zcela novou třídou materiálů s výjimečnými vlastnostmi. Hodily by se pro řady technologických aplikací, např. pro elektroniku pracující v extrémních podmínkách (senzory v kosmickém prostředí apod.).
Maxim Bykov et al. High-pressure synthesis of ultraincompressible hard rhenium nitride pernitride Re2(N2)(N)2 stable at ambient conditions, Nature Communications (2019). DOI: 10.1038/s41467-019-10995-3
Zdroj: Phys.org